Dinamo Bucuresti a fost invinsa de echipa franceza HBC Nantes, scor de 27-26 (11-15), sambata seara, pe teren propriu, in Grupa D a Ligii Campionilor la handbal masculin, dupa un final dramatic.

Dinamo BucurestiFoto: csdinamo.eu

Dinamo a intrat la pauza cu un avans de patru goluri (15-11), insa HBC Nantes a recuperat diferenta in primele zece minute ale reprizei secunde, 17-17. In ultimele zece minute, francezii au condus jocul, fiind mai mereu cu un gol in plus pe tabela. Dinamo a avut parte de un final dramatic, putea aduce egalarea, dar a ratat la ultimul atac.

Pentru Dinamo au marcat Asoltanei 6 goluri, Sandru 5, A. Esteki 4, S. Esteki 2, Savenco 2, Capota 1, Cimpan 1, Sania 1, Ragot 1, Mocanu 1, Vrankovici 1, Mousavi 1, iar de la HBC Nantes s-a remarcat Derot 7 reusite.

In primele patru partide din grupa, Dinamo a remizat cu TTH Holstebro (32-32) si cu Besiktas (26-26), a invins Motor Zaporoje (35-31) si a cedat in fata celor de la ABC/Uminho, scor 32-34.

Urmatoarea partida pentru campioana Romaniei va fi in deplasare, tot cu HBC Nantes, in 13 noiembrie.

6. Holstebro 1

Dupa disputarea meciurilor din grupele C si D, cu ranking inferior continental, primele doua clasate vor juca incrucisat si eliminatoriu pentru calificarea in optimile de finala, unde se vor alatura echipelor calificate din grupele superioare valoric, A si B.

Turneul Final Four al Ligii Campionilor va avea loc la Koln, in perioada 3-4 iunie 2017.