Echipa nationala de volei feminin a Romaniei a ratat, duminica, in deplasare, calificarea la Campionatul European din 2017, fiind invinsa de Ungaria, scor 3-1 si 15-13 in "setul de aur", in mansa retur din turul trei al competitiei.

Echipa nationala de volei feminin a RomanieiFoto: frvolei.ro

Scorul pe seturi a fost 25-14, 22-25, 25-27, 19-25, dupa doua ore si 25 de minute de joc. Pentru ca tricolorele castigasera in tur, cu 3-0 (25-17, 25-18, 25-15), s-a jucat "setul de aur", insa gazdele s-au impus cu 15-13 si au obtinut calificarea la turneul final al CE din 2017.

Romania s-a calificat in turul trei preliminar dupa ce s-a clasat pe locul 2 in grupa E din turul secund, cu un bilant de trei victorii si trei infrangeri in fata echipelor Muntenegru, Elvetia si Bulgaria.

Azerbaidjan si Georgia, cele doua gazde ale turneului final CE 2017, sunt calificate direct, alaturi de Rusia, Olanda, Serbia, Turcia si Germania, echipe cu cea mai buna clasare la Campionatul European din 2015. Dupa turul doi preliminar s-au mai calificat Italia, Belgia, Polonia, Croatia, Bulgaria, Belarus, iar din celelalte doua partide din turul trei s-au calificat Cehia si Ucraina.

La ultima editie a CE, in 2015, Romania s-a clasat pe locul 15, penultimul.