In minutul 36, nationala de handbal feminin a Romaniei conducea Spania cu 17-11, iar totul parea in grafic pentru fetele lui Tomas Ryde. A urmat insa o cadere pe un fond de relaxare in urmatoarele 11 minute, iar ibericele au ajuns sa conduca cu 19-18. Finalul de meci a fost unul dramatic, insa Paula Ungureanu a fost inca o data incredibila, reusind sa "inchida" poarta din situatii foarte grele. Tricolorele s-au impus cu 24-21, dupa o partida interzisa cardiacilor...In ultimul meci din Grupa A, Romania se va duela, duminica, cu Norvegia.

Duminica, 14 august, Romania va intalni Norvegia de la ora 22:40 (ora Romaniei).

Norvegia - Brazilia 28-31

Primele patru clasate din fiecare grupa se vor califica in sferturile de finala ale competitiei de la Rio de Janeiro.

Marcatoare: Chiper, Perianu, Neagu (2), Bradeanu, Buceschi

Inscriem in inferioritate numerica, prin Perianu (51'). Gresim pe atac, insa Paula ne salveaza inca o data uluitor...Geiger trimite in transversala - ratam prea usor, ne batem joc de sanse...Atacul rateaza, nicio problema - apara Paula...13 mingi aparate din 32 pana acum...Carmen Martin egaleaza (20-20). Neagu se inalta precum Michael Jordan si inscrie superb (21-20). Nu "strangem" pe extreme, iar Martin inscrie din nou...Bradeanu si Buceschi inscriu, gura mare de oxigen pentru Romania (23-21, in minutul 58). Paula merita statuie - se intinde fantastic si inchide poarta...Neagu "rupe" poarta adversa, este 24-21...Pe aici nu se trece - spune parca Paula...Ce meci a facut (si) astazi Paula Ungureanu! Romania se impune cu 24-21, iar acum "sferturile" nu mai par atat de departe...

Min 50 Romania - Spania 19-19

Marcatoare: Chiper

Vizitiu face pasi pe un contraatac, fetele noastre nu mai par la fel de concentrate. Din pacate, le-am readus pe iberice in partida, desi am avut la un moment dat 17-11...Barbosa trimite la vinclu (18-16). Momente foarte bune pentru adversare, sunt pe un adevarat val de incredere. Un singur gol avantaj: Pinedo inscrie (18-17). Au fost momente de relaxare, iar acestea ne-au costat scump...18-18 in minutul 45...Suntem fara solutii in atac, jocul curge in favoarea ibericelor...Pena inscrie, Spania trece in avantaj (18-19). Paula pareaza un sut puternic (48'). Neagu este eliminata pentru doua minute (49'). Cu zece minute inainte de final, Romania - Spania 19-19.

Min 40 Romania - Spania 18-14

Marcatoare: Vizitiu, Geiger, Neagu, Chiper

Vizitiu inscrie din extrema (14-11). Prima eliminare si pentru iberice: Lara Gonzalez, dupa faulturi repetate. Ar fi momentul sa profitam de aceasta situatie. Succesiva frumoasa, Geiger inscrie (15-11). Din pacate, nu stim sa jucam pe contraatac, preferam atacurile pozitionale. Neagu inscrie superb "de pe picioare", este 16-11. Defensiva tricolora a functionat bine in aceste prime minute din a doua repriza. Neagu - inca o "bomba" de la 9 metri, este 17-11, cea mai mare diferenta de pana acum (36'). Paula o "citeste" pe Mangue si apara superb. Cadere inexplicabila de cateva minute, iar Spania se apropie (17-14).

Min 30 Romania - Spania 11-9

Marcatoare: Neagu, Chintoan, Geiger

Cristina patrunde incredibil si marcheaza cu mult efect (21'). Paula inchide poarta, insa Ardean rateaza dintr-o pozitie de gol, din extrema. Apoi, ramanem in inferioritate numerica. Ionica Munteanu apara o lovitura de la 7 metri. Paula este parca de neinvins uneori - inca o interventie de marca. Ar trebui sa dezvoltam mai mult jocul pe extreme, pentru a reusi sa desfacem cumva aceasta aparare foarte bine organizata a adversarelor. Chintoan, venita din linia a doua, inscrie superb (12-9, in minutul 24). Fetele sunt neinspirate in doua contraatacuri, iar Spania se apropie (12-11). Paula se evidentiaza inca o data, compensand unele erori din defensiva. Nu a functionat pana acum jocul pe pivot...Pauza, Romania - Spania 13-11...Echipa noastra a avut momente foarte bune de joc, insa fiecare cadere a fost speculata prompt de iberice...

Min 20 Romania - Spania 10-9

Marcatoare: Neagu (2), Buceschi, Geiger

6-4 in minutul 11, Mangue inscrie nestingherita. Neagu trimite in vinclu de la 7 metri. Pana acum, jocul in ofensiva a functionat, a fost gasita mereu o solutie pentru a marcat. Paula apara senzational (13'), din pozitie evidenta de gol. Neagu este lovita la fiecare aruncare, fara eliminari pana acum pentru iberice...De la 7-4, se face 7-6: Spania a jucat perfect pe contraatac, deschizand bine pe extreme. Din pacate, nu marcam pret de trei minute, iar acest lucru se vede pe tabela. Spania se apara avansat si nu ofera spatii. Centrul aparararii noastre este punctul nevralgic - Mangue inscrie fara probleme. Eliminare pentru Patricia Vizitiu. 8-8 in minutul 17. Inscriem in inferioritate numerica prin Buceschi si Geiger. 10-9 pentru Romania dupa 20 de minute

Min 10 Romania - Spania 6-3

Marcatoare: Bradeanu, Geiger (2), Neagu (2), Perianu

Spania a marcat primul gol al partidei, in minutul 1, prin Barbosa. Bradeanu a modificat pentru prima data tabela in dreptul nationalei lui Tomas Ryde. Ibericele inscriu fara mare dificultate in primele minute, apararea noastra nu s-a incalzit deocamdata. Oana Manea rateaza dintr-o pozitie de unu la unu. Cristina Neagu marcheaza primul gol in minutul 6 (3-3). Atacurile noastre sunt departe de poarta adversa, Spania se apara agresiv. Neagu inscrie inca o data incredibil de la 9 metri - camera televiziunii braziliene a fost in real pericol :) Prima parada superba a Paulei (9'). 5-3 in minutul 10, Geiger a copiat-o parca pe Neagu...Dupa 10 minute, Romania conduce cu 6-3.