Dupa doua infrangeri consecutive, Romania a castigat meciul cu Muntenegru de la Jocurile Olimpice, scor 25-21 (11-9), dupa o partida in care Cristina Neagu si Paula Ungureanu au fost "gurile de tun" ale echipei lui Tomas Ryde. In urma acestui succes, tricolorele pastreaza sanse de calificare in sferturile turneului de handbal feminin, urmatoarele dueluri fiind cele cu Spania (12 august) si Norvegia (15 august).

Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei Foto: AGERPRES

Romania, marcatoare: Neagu 10 goluri, Manea 4, Chiper 4, Elisei-Ardean 3, Geiger 2, Buceschi 2. Pentru Muntenegru s-au remarcat Bulatovic (9 goluri) si Mehmedovic 4.

Norvegia - Brazilia 28-31

Primele patru clasate din fiecare grupa se vor califica in sferturile de finala ale competitiei de la Rio de Janeiro.

12 august/ Romania - Spania (ora 20:40)

15 august/ Romania - Norvegia (ora 22:40).

De-a lungul timpului, Romania a participat la trei editii ale Jocurilor Olimpice: 1976 (locul 4), 2000 (locul 7) si 2008 (locul 7).

Desfasurarea partidei Romania vs Muntenegru:

Min 60 Romania - Muntenegru

Marcatoare: Neagu, Chiper (2), Manea, Elisei (2)

In inferioritate numerica, Romania inscrie, dupa ce Neagu ia inca o data o actiune pe cont propriu - ce jucatoare! Chiper inscrie pe contraatac, se face 21-17 pentru tricolore (51'). Din fericire, adversarele rateaza un contraatac, iar apoi fac pasi. Finalul este unul incordat, tricolorele au dat unele semne de deruta, iar Tomas Ryde a cerut time-out. Atac confuz al tricolorelor, insa Oana Manea intercepteaza o minge si puncteaza (22-18, in minutul 56). Perianu este eliminata pentru doua minute...Paula Ungureanu retine un lob, a fost in zi mare astazi...14 mingi aparate din 32 de aruncari. Paula apara o lovitura de la 7 metri - ce moment!!! Muntenegru va juca in inferioritate urmatoarele doua minute - ar putea fi momentul decisiv al partidei...Nu marcam, iar Neagu este eliminata (58'). Finalul este unul tensionat, adversarele se apara om la om. Elisei puncteaza de doua ori, iar Romania se impune cu 25-21.

Min 50 Romania - Muntenegru 19-17

Marcatoare: Neagu (4), Chiper, Manea

Neagu inscrie de la sapte metri (14-12 in minutul 51). Bojana nu ne iarta: Muntenegru se apropie la un singur gol (14-13). Chiper inscrie superb de la 9 metri - nimeni nu se astepta sa trimita de acolo, precum un veritabil inter. Paula intervine salutar, iar pe contraatac Neagu inscrie (16-13 in minutul 44). Cristina este intr-o zi mare: lupta, recupereaza si inscrie de pe semicerc: 17-14 (45'). Nu merge atacul, insa inscrie....Neagu (a noua reusita de astazi). Manea inscrie cu siguranta de pe semicerc - 19-15 pentru Romania (48'). Elisei este eliminata - moment greu pentru tricolore...Din pacate Geiger nu trimite cu inaltime, iar mingea este parata. 19-17 pentru Romania dupa 50 de minute

Min 40 Romania - Muntenegru 13-12

Marcatoare: Neagu, Manea

Repriza secunda debuteaza cu cate o eroare mare de fiecare echipa - fara gol marcat in primele doua minute si jumatate. Paula isi mai trece in statistica inca o interventie, iar la urmatoarea faza Elisei obtine o lovitura de la 7 metri - rateaza insa Buceschi...Am avut sansa se ne desprindem la trei goluri. Bulatovic inscrie cu noroc (11-10, in minutul 34). Cristina Neagu marcheaza superb - Romania sparge gheata in minutul 5 al reprizei secunde. Paula ne salveaza inca o data - are in acest moment un procentaj de 44%. Faza si parada - Paula Ungureanu este minunata astazi. Din pacate, atacul nu functioneaza prea bine...Marcam pana la urma de pe pivot - Oana Manea (13-10 in minutul 38). Dupa primele 40 de minute, Romania conduce cu un singur gol: 13-12

Min 30 Romania - Muntenegru 11-9

Marcatoare: Neagu (2), Manea, Buceschi, Geiger

Cristina trimite o "bomba" de la opt metri - fara sperante pentru portarul advers (7-7, in minutul 22). Paula se pozitioneaza perfect si evita golul - inca o interventie foarte buna. Atacul nu functioneaza: nu exista viteza in circulatia balonului, iar Cristina este in mare parte blocata. Pana la urma, Bradeanu "inventeaza" o pasa pentru pivot, iar Manea inscrie (8-7 pentru Romania, in minutul 26). Fara imaginatie in ofensiva - "traim" doar din executiile individuale...Se simte miza imensa a partidei, se joaca parca cu "frana de mana trasa". Geiger puncteaza cu o lovitura de la sold: 10-9 pentru Romania in minutul 30. Paula - inca o interventie minunata. In ultima secunda a primei reprize, Cristina Neagu inscrie superb de la 9 metri. Romania intra la vestiare cu un avantaj de doua goluri: 11-9 in fata Muntenegrului.

Min 20 Romania - Muntenegru 6-7

Marcatoare: Elisei, Chiper, Buceschi

Paula are o prima interventie superba, din postura de unu la unu cu o adversara (10'). Oana Manea ia la tinta portarul - ratare mare pentru tricolore. Apare si o eliminare in tabara noastra (Bradeanu), iar Muntenegru conduce pentru prima data in minutul 11. Neagu tinteste transversala, am ratat sansa de a inscrie in inferioritate. Jocul in ofensiva este lent si previzibil, din pacate. In continuare, avem probleme mari in defensiva la jocul cu pivotul - Muntenegru inscrie fara probleme. Bulatovic nu este jenata in niciun fel, iar aceasta inscrie nestingherita (6-5 pentru adversare, in minutul 17). Bradeanu obtine un sapte metri (si o eliminare), iar Buceschi inscrie. Buceschi si Chiper rateaza in aceeasi faza (sut in portar, iar apoi in transversala). Dupa 20 de minute, Romania este condusa cu 7-6

Min 10 Romania - Muntenegru 3-3

Marcatoare: Neagu (2), Geiger

Primul gol al partidei este inscris de Cristina Neagu, in minutul 3. Inceput de partida cu destul de multe erori, de ambele parti. Neagu rateaza o lovitura de la 7 metri, iar apoi pe un contraatac. Geiger ne aduce din nou in avantaj, s-au marcat doar trei goluri in primele 6 minute. Primele probleme din defensiva sunt pe centru, acolo unde fetele noastre nu "strang" la timp. Prima eliminare vine in tabara adversarelor (8').