Nationala de handbal feminin a Romaniei a fost invinsa, sambata noapte, de reprezentativa Angolei, cu scorul de 23-19 (11-9), in primul meci din grupa A, la Jocurile Olimpice de la Rio, informeaza News.ro. Meciul a avut loc in "Future Arena" din Rio de Janeiro.

Tomas Ryde, fost selectioner al RomanieiFoto: frh.ro

Marcatoarele tricolore au fost: Neagu 7 goluri, Chiper 5, Chintoan 2, Buceshi 1, Elisei-Ardean 1, Geiger 1, Bradeanu 1, Manea 1 gol, iar pentru Angola s-a remarcat Bernardo, cu 3 reusite.

Primul gol al Romaniei la Jocurile Olimpice a fost marcat de Cristina Neagu, in minutul 10, de la 7 metri.

Tricolorele nu au gasit antidot impotriva jocului pe cat de solid, pe atat de rapid al formatiei africane, cotata cu ultima sansa in grupa A si care a produs surpriza la Rio chiar din prima zi, invingand medaliata cu bronz de la CM din 2015.

S-au disputat pana acum in Grupa A:

Norvegia - Brazilia 28-31

Muntenegru - Spania 19-25

Romania - Angola 19-23.

Primele patru clasate din fiecare grupa se vor califica in sferturile de finala ale competitiei de la Rio de Janeiro.

Din Grupa A fac parte: Norvegia, Brazilia, Romania, Muntenegru, Spania si Angola.

Meciurile tricolorelor:

*Ora Romaniei

6 august/ Romania – Angola 19-23

8 august/ Romania - Brazilia (ora 22:40)

10 august/ Romania - Muntenegru (ora 17:30)

12 august/ Romania - Spania (ora 20:40)

15 august/ Romania - Norvegia (ora 22:40).

De-a lungul timpului, Romania a participat la trei editii ale Jocurilor Olimpice: 1976 (locul 4), 2000 (locul 7) si 2008 (locul 7).