​JO 2016, handbal (f): Surpriza neplacuta - Romania, invinsa cu 23-19 de Angola

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 7 august 2016, 8:57 Sport | Teamball


Tomas Ryde, selectionerul Romaniei
Foto: frh.ro
Nationala de handbal feminin a Romaniei a fost invinsa, sambata noapte, de reprezentativa Angolei, cu scorul de 23-19 (11-9), in primul meci din grupa A, la Jocurile Olimpice de la Rio, informeaza News.ro. Meciul a avut loc in "Future Arena" din Rio de Janeiro.

Marcatoarele tricolore au fost:
Neagu 7 goluri, Chiper 5, Chintoan 2, Buceshi 1, Elisei-Ardean 1, Geiger 1, Bradeanu 1, Manea 1 gol, iar pentru Angola s-a remarcat Bernardo, cu 3 reusite.

Primul gol al Romaniei la Jocurile Olimpice a fost marcat de Cristina Neagu, in minutul 10, de la 7 metri.

Tricolorele nu au gasit antidot impotriva jocului pe cat de solid, pe atat de rapid al formatiei africane, cotata cu ultima sansa in grupa A si care a produs surpriza la Rio chiar din prima zi, invingand medaliata cu bronz de la CM din 2015.

S-au disputat pana acum in Grupa A:

Norvegia - Brazilia 28-31
Muntenegru - Spania 19-25
Romania - Angola 19-23.

Primele patru clasate din fiecare grupa se vor califica in sferturile de finala ale competitiei de la Rio de Janeiro.

Din Grupa A fac parte: Norvegia, Brazilia, Romania, Muntenegru, Spania si Angola.

Meciurile tricolorelor:
*Ora Romaniei

6 august/ Romania – Angola 19-23
8 august/ Romania - Brazilia (ora 22:40)
10 august/ Romania - Muntenegru (ora 17:30)
12 august/ Romania - Spania (ora 20:40)
15 august/ Romania - Norvegia (ora 22:40).

De-a lungul timpului, Romania a participat la trei editii ale Jocurilor Olimpice: 1976 (locul 4), 2000 (locul 7) si 2008 (locul 7).


Citeste mai multe despre   





















Citește pe Știrile ProTV

VIDEO „Mașina viitorului”, lansată de producătorul rus Kalașnikov. Va atinge 100 de km în șase secunde 

Producătorul rus de armanent Kalaşnikov se lansează pe piaţa auto şi vrea să rivalizeze cu Tesla.

4274 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    comentariu (Duminică, 7 august 2016, 14:30)

    Adrian_1234 [utilizator]

    1. Romania a jucat apatic de parca asteptau sa isi dea alelalte gol singure. Mingii scapate, unele in picior, ceva de greu de crezut, parca era un antrenament de junioare dupa primele 3-4 jocuri din viata lor. Nu cred ca a fost vreuna care a jucat bine ieri
    2. Angola si-a jucat cartea si ce poate foarte bine si jos palaria. Au jucat pe forta asa cum pot si au meritat victoria
    3. Arbitrajul a fost infect. Aia nu sunt arbitrii. Tinand cont ca sunt in Brazilia puteau sa se duca la scoala din vecinatate si sa ia 2 profesori de sport. Si aia arbitrau mai bine. Aia nu stiu ce inseamna fault, pasi, semicerc. Nu au nici cele mai elementare notiuni. Cred ca li s-a zis ceva in repriza a doua si brusc s-au panicat si au mai dat angoleze afara dar a fost la intamplare rau. Faultui serioase inclusiv facute de romania nu au fost fluierate. Faulturi simple de joc au fost sanctionate cu 7m sau eliminare ... Pasi nu s-au fluierat nici un moment. A fost o angoleza care a facut vreo 6-7 numarati de mine ... pur si simplu asta nu s-a fluierat :)
    4. Daca nici dupa arbitrajul asta federatia romana nu zice nimic, atunci merita sa fie scalpati
  • +1 (3 voturi)    
    nu-i nimic (Duminică, 7 august 2016, 14:33)

    alex562 [utilizator]

    daca asta le ambitioneaza (ca data trecuta) va fi mai bine

    succes fetele, urmatoarea goal keeper adversa va fi mai usor de ocolit cu mingea :)
  • +1 (5 voturi)    
    Mai sunt sanse destule! (Duminică, 7 august 2016, 16:41)

    goguduru [utilizator]

    E posibil sa le mobilizeze f mult meciul de aseara.

    Artbitrajul a fost ok. Insa degaaba, daca s-au ratat cel putin 3 aruncari de la 7m si au avut si 2 eliminari de care n-am profitat.

    Portarita Angolei a fost criminala. Cand au aratat primele prim planuri nu-mi venea sa cred. O tipa de 100+Kg cu niste sani imensi care parea ca o sa aiba un atac de cord in curand.

    A aparat ZECI de suturi pe poarta si vreo 2 de 7m. Neagu injura cu gura pana la urechi de nervi. :D

    Hai fetele! Aveti sanse bune in continuare si sper sa va aduceti aminte cu un zambet de meciul asta, dupa ce luati medalie.
    • -1 (3 voturi)    
      :) (Duminică, 7 august 2016, 17:21)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui goguduru

      Nu stiu cum ai vazut tu meciul dar ai observat coturile in gat primite de Geiger si Neagu ? Evident nesancionate.
      Ai vazut cate goluri a dat Angola din semicerc ? Eu am numarat cel putin 3
      Pasi nu s-au dat decat o data sau de doua ori. Practic regula asta nu a existat. Angola se plimba cu mingea in mana linistite.
      In ultimele minute romania a pus vreo doua piedici ceea ce e eliminare de 2 min ... nimic
      Mingi in picior au fost cu duiumul, cea mai funny fiind una din prima repriza unde era o angoleza pe jos si cand s-a aplecat nu mai tin minte cine de la romance sa ia mingea angoleza a luat minge au piciorul a adus-o langa mana si a dat pasa mai departe :)
      Cand s-au panicat arbitrii in repreiza 2, au inceput repede sa dea 7m si eliminari la angoleze. Panica totala si random ca cel putin 2 eliminari au fost de pomana si una a fost la jucatoarea gresita
      Fault in atac iar nu s-a fluierat deloc. Au fost cu duiumul si la noi si la ei. Cred ca s-a fulierat o data la noi daca tin bine minte in repriza 2.
      • +1 (1 vot)    
        Nu pot sa te contrazic. (Luni, 8 august 2016, 1:24)

        goguduru [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        Nu ma pricep asa bine la arbitraje de handbal.

        Observ insa, ca te contrazici singur.

        La pauza Angola conducea cu 2 goluri.

        Dupa care, zici ca "arbitrii s-au panicat" si au inceput sa arbitreze pentru Romania.

        La sfarsit Angola ne-a batut cu 4 goluri.

        Deci, cu toata "panica" lor, repriza a 2 a, tot la 2 goluri am pierdut-o.

        Asa ca, contra sau pentru Romania, arbitrajul nu prea a contat. ;)
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Luni, 8 august 2016, 11:34)

          Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui goguduru

          Nici nu stiu cum sa explic
          S-au panicat pt ca probabil ca au primit observatii despre cum arbitreaza asi a u vazut ca e groasa (adica romania chiar pierde, ceea ce nu se astepta nimeni)
          Au incercat sa o dreaga dand eliminari si 7m, multe din ele inventate asa cum ziceam.
          Faptul ca nu a contat e cu totul altceva.
          Cum sunt cele 2 legate de logica ca nu inteleg ?
    • 0 (0 voturi)    
      in aceeasi maniera (Duminică, 7 august 2016, 17:23)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui goguduru

      Daca vrei sa vezi cum se arbitreaza uita-te la baieti. Imi place la nebunie sa ma uit la hanbal baieti. Fara coate in gura, tineri de tricou, e un arbitraj super si clar.
      Cum tii de tricou cum iei 2 minute. LOvesti, 2 minute. Foarte simplu ... si e un joc superb, chiar de handbal nu de judo cum e la femei
  • 0 (2 voturi)    
    Rusine sa va fie! (Duminică, 7 august 2016, 17:16)

    Miky60 [utilizator]

    Rusine PSD-ului care a distrus tot sportul national si am ajuns de rasul lumii ca dintr-o echipa cu bronz la mondiale sa fim invinsi de Angola! Iar rusine si fetelor care s-au dus prea increzatoare si au uitat ca trebuie si sa munceasca pentru medalii!S-au facut de ras si trebuie sa isi ceara scuze!