Norvegia, campioana olimpica en-titre, a pierdut prima partida de la Jocurile Olimpice, nordicele fiind invinse cu 31-28 de Brazilia, tara gazda. Partida a contat pentru Grupa A, una din care face parte si nationala Romaniei.

Brazilia, victorie importanta cu NorvegiaFoto: rio2016.com

Principalele marcatoare ale partidei au fost: Mork 12 goluri, pentru Norvegia, si Belo, tot cu 12, pentru Brazilia. La pauza, a fost 17-16 pentru brazilience.

Primele patru clasate din fiecare grupa se vor califica in sferturile de finala ale competitiei de la Rio de Janeiro.

Din Grupa A fac parte: Norvegia, Brazilia, Romania, Muntenegru, Spania si Angola.

Meciurile tricolorelor:

*Ora Romaniei

6 august/ Romania – Angola (ora 01:50)

8 august/ Romania - Brazilia (ora 22:40)

10 august/ Romania - Muntenegru (ora 17:30)

12 august/ Romania - Spania (ora 20:40)

15 august/ Romania - Norvegia (ora 22:40).

De-a lungul timpului, Romania a participat la trei editii ale Jocurilor Olimpice: 1976 (locul 4), 2000 (locul 7) si 2008 (locul 7).