Campioana Romaniei si detinatoarea Ligii Campionilor, CSM Bucuresti, si-a aflat astazi adversarele din grupa Ligii Campionilor la handbal feminin, editia 2016-2017, dupa tragerea la sorti de la Glostrup (Danemarca). Jucatoarele lui Jakob Vestergaard vor evolua in Grupa C, unde le vor infrunta pe Gyor (Ungaria), Midtjylland (Danemarca) si Rostov (Rusia). Primul tur al grupelor se va desfasura in perioada 14-16 octombrie.

CSM Bucuresti, regina EuropeiFoto: AGERPRES

CSM Bucuresti va reedita finala cu Gyor de pe 8 mai, dar si duelurile cu celelalte doua echipe pe care le-a intalnit pe parcursul competitiei.

In editia precedenta a Ligii Campionilor, HCM Bucuresti a castigat finala dupa ce a invins-o la loviturile de departajare pe Gyor, scor 4-1. La finalul celor 60 de minute regulamentare, scorul era egal 22-22. La finalul celor doua reprize suplimentare, scorul a fost 25-25.

Campioana Romaniei le-a intalnit pe danezele de la Midtjylland in grupa principala e editiei trecute a Ligii Campionilor si le-a invins in ambele partide, scor 24-22 si 28-23.

In sferturi, CSM Bucuresti a trecut de handbalistele de la Rostov, scor 26-25 si 29-28.

Grupele Ligii Campionilor de handbal feminin, editia 2016-2017:

Grupa A: Buducnost Podgorica (Muntenegru), Thuringer HC (Germania), Metz Handball (Franta), o echipa venita din calificari

Grupa B: Vardar Skopje (Macedonia), Astrahanocika Astrahan (Rusia), FTC-Rail Cargo Hungaria (Ungaria), o echipa venita din calificari

Grupa C: Gyori Audi ETO KC (Ungaria), CSM Bucuresti, FC Midtjylland (Danemarca), Rostov pe Don (Rusia)

Grupa D: Larvik (Norvegia), Team Esbjerg (Danemarca), IK Savehof (Suedia), o echipa venita din calificari