Nationala Romaniei a invins Namibia, joi seara, cu 20-8 (18-0), in primul meci al ''stejarilor'' de la turneul World Rugby Nations Cup (WRNC) 2016, competitie care se desfasoara pe Stadionul National ''Arcul de Triumf'' din Capitala, ajunsa la a XI-a editie, potrivit Agerpres.

Partida a fost dominata de tricolori care au reusit doua eseuri in prima repriza, unul fiind de penalitate, oaspetii izbutind o incercare in cea de-a doua parte a disputei.

Primele 40 de minute au adus o presiune constanta a romanilor asupra adversarilor, ''stejarii'' deschizand scorul in minutul 7, printr-o lovitura de pedeapsa fructificata de Florin Vlaicu, tot el majorand diferenta doua minute mai tarziu, de asemenea prin transformarea unei lovituri de penalitate.

Continuand sa atace buturile africanilor, echipa lui Lynn Howells i-a determinat pe namibieni sa faca greseli repetate in aparare care s-au concretizat printr-un eseu de penalitate dictat de arbitru in favoarea noastra, fiind aduse astfel alte 8 puncte in dreptul Romaniei.

Tabela de marcaj a indicat la pauza 18-0 pentru tricolori, Ionut Dumitru reusind un eseu in ultimul minut al primei reprize, incercarea nefiind insa transformata de Vlaicu.

Prima parte a confruntarii a adus si doua cartonase galbene vazute de namibienii Rohan Kitschoff si Renaldo Bothma.

In mitanul secund meciul a fost unul de uzura, dar desi ''stejarii'' si-au aratat superioritatea nu au mai reusit sa aduca decat 2 puncte in dreptul lor, prin transformarea unei penalitati in minutul 68, autor acelasi Florin Vlaicu, el ratand o alta lovitura in debutul reprizei.

In ultimele secvente ale partidei, profitand de caderea fizica a romanilor, namibienii au izbutit punctele de onoare prin eseul lui Tijuee Uanivi, transformat de Theuns Kotze.

In celelalte meciuri ale zilei, Argentina XV a invins, cu punct bonus ofensiv, Spania, scor 44-8, iar Italia Emerging a trecut de Uruguay cu 26-24, sud-americanii obtinand insa punctul bonus defensiv.

Celelalte doua etape ale competitiei de la Bucuresti vor avea loc pe 13 iunie (Argentina XV - Emerging Italia, ora 16,00; Namibia - Spania, ora 18,00; Romania - Uruguay, ora 20,00) si pe 18 iunie (Uruguay - Spania, ora 16,00; Namibia ￯ Emerging Italia, ora 18,00 si Romania - Argentina XV, ora 20,00).

De mentionat este faptul ca turneul de la Bucuresti se desfasoara dupa noul regulament experimental al World Rugby, in care eseul are 6 puncte, cate 2 puncte avand transformarea acestuia, fructificarea unei lovituri de penalitate si dropgolul. De asemenea, legarea gramezii se face in doar doi timpi, nu in trei, asa cum era pana acum, iar eseul de penalitate are 8 puncte.

Au evoluat echipele:

Romania: 1. Constantin Pristavita, 2.Otar Turashvili, 3.Alexandru Tarus, 4.Valentin Poparlan, 5.Marius Antonescu, 6.Johannes Van Heerden, 7.Viorel Lucaci, 8.Stelian Burcea, 9.Valentin Calafeteanu, 10.Jody Rose, 11.Ionut Dumitru, 12.Florin Vlaicu, 13.Jack Umaga, 14.Stephen Shennan, 15.Catalin Fercu.

Rezerve: 16.Andrei Radoi, 17.Alexandru Gordas, 18.Gigi Militaru, 19.Andrei Iurea, 20.Razvan Ailenei, 21.Tudorel Bratu, 22.Ionut Balaban, 23. Nicholas Onutu.

Namibia: 1.Casper Viviers, 2.Gerhard Lotter, 3.Johannes Coetzee, 4.Jaco Venter, 5.Tijuee Uanivi, 6.Rohan Kitschoff, 7.Leneve Damens, 8.Renaldo Bothma, 9.Eugene Jantjies, 10.Theuns Kotze, 11.Gino Wilson, 12.Johan Deysel, 13.JC Greyling, 14.Malcom Moore, 15.Johan Tromp.

Rezerve: 16.Petri Burger, 17.AJ De Klerk, 18.Shaun Du Preez, 19.Tinus Du Plessis, 20.Ruan Ludick, 21.Arthur Bouwer, 22.Darryl De La Harpe, 23.Heinrich Smit.