Romania - Rusia 9-17 (repriza secunda)

Rusoaicele inscriu in primul minut. Romania rateaza primul atac, apoi Maier iroseste o aruncare de la 7 metri. Rusia profita si are 2-0 in minutul 3. Inscriem abia in minutul 7, insa rusoaicele fac 3-1 imediat.

Spre jumatatea primei reprize, Rusia isi conserva avansul: 6-3 pentru echipa lui Trefilov. Portarul Tereza Pislaru scoate un 7 metri executat de Poltoratkaia, insa greselile colegelor sale sunt din ce in ce mai frecvente. Rusia are 8-4 in minutul 18.

Dupa un time-out solicitat de Tadici, inscriem doua goluri (6-9). Insa rusoaicele marcheaza imediat o dubla. In minutul 26, Rusia are 14-7! Avansul rusoaicelor se mareste la 16-7 in minutul 28, Cristina Neagu reduce, dar echipa lui Trefilov inchide prima repriza cu un avans urias: 17-8, 9 goluri!!!

Inaintea jocului

Romania si Rusia se reintilnesc, la doi ani de la finala Mondialului de la Sankt Petersburg. Astazi la Paris conditiile vor fi diferite: Rusia a pierdut citeva jucatoare importante, iar sfertul de finala cu Ungaria, in care s-a calificat la limita, arata ca motoarele "tancului rusesc" pot fi gripate.

Handbalistele romane au avut vineri zi de refacere dupa epuizantul meci cu Franta. Dupa-amiaza, Gheorghe Tadici si jucatoarele au revazut meciul cu nationala tarii gazda (adevarat doping moral!), apoi tehnicianul si-a prezentat concluziile dupa ce studiase, o data in plus, caseta intilnirii Rusia-Ungaria (36-35).

Tadici este optimist si nu ascunde aceasta stare de spirit: daca in faza grupelor, a avut tot timpul ceva de criticat, dupa intilnirea cu Franta, antrenorul spune ferm convins: "Vom invinge Rusia". A facut-o la nivel de club, la comanda lui Oltchim, cind a invins Lada Togliati.

Echipa tehnica a Romaniei are in acest moment deplina incredere intr-o formatie care nu s-a pierdut cu firea contra Frantei, in conditii extrem de delicate.

Rusia reprezinta un veritabil prag psihologic - am invins ultima oara aceasta echipa in 1996, la campionatul european de la Aarhus. Simbata, la Paris, de la ora 16,30, Romania incearca sa schimbe destinul.