Echipa de volei masculin SCMU Craiova a castigat primul sau titlu de campioana nationala dupa ce a invins marti, in al patrulea meci al finalei, pe ACS Volei Municipal Zalau, cu scorul de 3-1 (25-23, 16-25, 25-20, 26-24), potrivit Agerpres.

Primul set al confruntarii de marti a revenit oaspetilor, la limita, 25-23, chiar daca voleibalistii de la VM Zalau reusisera o revenire spectaculoasa, de la 13-18 la 18-18. Gazdele si-au luat revansa in setul doi, pe care l-au castigat la o diferenta confortabila, cu 25-16.

Istoria primul set s-a repetat in actul al treilea, echipa din Craiova conducand in permanenta si castigand in cele din urma cu 25-20.

Setul patru avea sa fie decisiv in castigarea meciului si a campionatului. In ciuda unor incurajari frenetice a unei sali pline, VM Zalau a cedat acest set cu 24-26.

Finala s-a jucat dupa regula cel mai bun din cinci meciuri, echipa din Banie castigand primele doua meciuri acasa cu 3-1, iar ACS VM Zalau a invins luni cu 3-2, pe teren propriu.

SCMU Craiova a primit la Zalau trofeul, medaliile si tricourile de campioana, iar VM Zalau pe cele de vicecampioana.