CSM Bucuresti a castigat finala Cupei Romaniei la handbal masculin, dupa ce a invins, scor 27-24, pe Steaua Alexandrion Bucuresti, intr-un meci disputat in Sala Polivalenta din Braila, informeaza Mediafax. CSM Bucuresti are ca obiectiv pentru acest sezon si castigarea campionatului.

Echipa de handbal masculin CSM BucurestiFoto: csmbucuresti.ro

Stelistii antrenati de Ovidiu Mihaila au inceput mai bine, conducand cu 2-0 si 3-2. CSM Bucuresti a revenit insa pe tabela si a preluat conducerea meciului. In minutul 24, handbalistii antrenati de Zvonko Sundovski au condus cu 11-7, moment in care banca tehnica a Stelei a cerut time-out. Au urmat sase minute in care CSM nu a mai gasit drumul spre gol, iar portarul Florin Dragomir l-a inlocuit cu succes pe Ivan Matskevich, suspendat dupa un cartonas rosu primit in ultimul minut al semifinalei cu Dunarea Calarasi, a reusit 15 parade pe toata durata partidei. La pauza, s-a intrat la egalitate, 11-11.

In partea a doua, meciul a fost echilibrat in primele 10 minute, dupa care CSM s-a desprins la cinci goluri, 21-16, gratie unui joc foarte bun in atac cu doi pivoti. Stelistii au incercat sa revina in joc, au ajuns pana la doua goluri in spatele CSM-ului, scor 23-25, dar Krsto Milosevic, cel mai bun marcator pentru vicecampioana Romaniei, cu 7 goluri in meci si spaniolul Javier Humet au inscris in ultimele minute, stabilind rezultatul final, 27-24 pentru CSM Bucuresti. Din tabara echipei Steaua, s-a remarcat Gabriel Florea, autor a 9 goluri.

Interul Javier Humet a fost desemnat cel mai bun jucator al finalei.

CSM Bucuresti: Naumce Mojsovski 6 goluri, Krsto Milosevic 6, Javier Humet 5, Sasa Marjanac 4, Nicusor Negru 3, Milos Kostadinovic 2, Iulian Stamate 1.

Steaua Bucuresti: Gabriel Florea 9, Marius Szoke 4, Ionut Georgescu 4, Ghita Irimescu 2, Laurentiu Dinescu 2, Said Ouksir 1, Martin Johannson 1, Andrei Grasu 1.

In finala mica a turneului Final Four de la Braila, HC Doborgea Sud s-a impus, scor 28-20 in disputa cu Dunarea Calarasi.