Vicecampioana Romaniei la baschet feminin, ICIM Arad a reusit sa treaca de faza grupelor in cupa europeana FIBA, dupa victoria in fata echipei sarbe Hemofarm Vrsac, 73-58, in ultima etapa din grupa B.

Calificarea se datoreaza in primul rand fetelor, care au jucat foarte bine si au demonstrat cu aceasta ocazie ca formeaza o echipa valoroasa. Aveam nevoie de o victorie la un punct in aceasta seara, dar am invins la 14, anuland astfel handicapul cu care am pierdut in Serbia.

Adrian Budurean, antrenor ICIM

Elevele lui Adrian Budurean au reusit astfel a treia victorie in serii si au ocupat pozitia a treia a grupei, reusind astfel accesul in saisprezecimile competitiei. Succesul a venit si in urma unei relaxari a adversarelor, care isi asigurasera prima pozitie a grupei inca din etapa precedenta.

Partida de la Arad nu a avut istoric, ICIM conducand inca din start, dupa cinci minute scorul fiind 12-5, iar la capatul primului sfert avantajul crescand la 27-16. Dupa 41-32 la pauza mare, diferenta in sfertul trei s-a apropiat de 20 de puncte (70-51 in minutul 38). Pe finalul meciului, aradencele au luat piciorul de pe acceleratie, diferenta scazand la doar 15 puncte, la final, dar calificarea in premiera in primavara europeana era asigurata.

Principalele jucatoare ale echipei aradene au fost americancele Alicia Monique Gladden, 25 de puncte si 5 recuperari si Sheena Moore, 15 puncte, opt recuperari si sase pase decisive.

Conform regulamentului, in 16-imi s-au calificat primele doua clasate din fiecare dintre cele 12 grupe preliminarii, plus opt formatii cel mai bine clasate de pe locul trei, printre acestea fiind si ICIM Arad. Meciurile din aceasta faza a competitiei sunt programate pe 10 ianuarie 2008, turul, respectiv 17 ianuarie, returul.