Vicecampioana Romaniei la handbal feminin, HCM Baia Mare, s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, vineri seara, in Sala Polivalenta "Lascar Pana", dupa ce a invins formatia germana HC Thuringer, cu 38-27 (19-12), in penultima etapa din grupele principale, scrie Agerpres.

HCM a reusit a cincea victorie consecutiva din tot atatea meciuri in prima grupa principala, in care intrase fara vreun punct.

Echipa antrenata de Aurelian Rosca a inceput mai greoi, a fost condusa cu 1-0, 2-1 si 3-2, dar apoi s-a desprins la 5-3 (min. 8), 13-8 (21), pentru ca la pauza avantajul sa fie de sapte goluri, 19-12. In partea secunda, diferenta a ajuns si la 15 goluri, 35-20 (50), HCM castigand cu 38-27.

In clasament, pe primul loc se afla Rostov pe Don, 15 puncte, urmata de FTC-Rail Cargo Hungaria, 10 p, HCM Baia Mare, 10 p, Larvik, 8 p, Fleury Loiret Handball, 6 p, Thuringer HC, 1 p. HCM si Thuringer au fiecare un joc mai mult.

In ultima etapa din grupele principale, HCM va juca in deplasare cu Ferencvaros (FTC-Rail Cargo Hungaria), pe 27 februarie.