HCM Baia Mare a obtinut o victorie importanta in al doilea meci din grupele principale ale Ligii Campionilor la handbal feminin, formatia pregatita Aurelian Rosca impunandu-se cu 25-23 pe terenul lui Thuringer.

In urma acestui succes, HCM a acumulat patru puncte, aflandu-se pe pozitia a patra in grupa (acest loc asigura calificarea in sferturile competitiei).

Au marcat pentru HCM: Do Nascimento 7 goluri, Geiger 5, Abbingh 5, Pineau 3, Ardean-Elisei 1, Jezici 1, Marin 1, Tatar 1, Nechita 1

Una din cele mai bune jucatoare de la Thuringer a fost Eliza Buceschi (fosta la HCM Baia Mare), cu 7 goluri.

27 februarie: Ferencvaros - HCM.

Primele patru clasate din cele doua grupe principale se vor califica in sferturi. Cele patru echipe care se vor califica din faza sferturilor vor merge la Turneul Final Four, programat la Budapesta, pe 7 si 8 mai 2016.