Romania a facut o adevarata demonstratie de handbal, mai ales in prima repriza contra ibericelor, avand o prestatie aproape perfecta in aparare, contraatacuri rapide si precise, si actiuni de atac bine organizate.

Meciul a fost echilibrat doar in primele cinci minute, la capatul carora scorul era egal, 2-2, fetele lui Gheorghe Tadici dezlantuindu-se apoi si conducand la pauza cu 19-6.

Echipa a intrat in sfarsit foarte montata pe teren. Am avut multe discutii pe tema startului in celelalte patru partide si ne-am propus sa incepem foarte motivati toate jocurile urmatoare. Luminita Dinu a facut un nou joc de exceptie, echipa a jucat bine, a respectat toata partitura tactica pregatita. Apoi, era culmea ca la 19-6, cat s-a terminat prima repriza, sa nu odihnim jucatoarele.

Gheorghe Tadici - selectioner Romania, pentru TVR2

Tricolorele s-au relaxat in debutul reprizei secunde, cand Gheorghe Tadici a trimis mai multe rezerve pe teren, iar Spania a reusit sa reduca usor din diferenta. Romania a marcat primul gol abia dupa 12 minute, dar apoi a refacut diferenta de 13 goluri, avand chiar si 14 goluri avans (32-18 - in minutul 55).

Romania preia conducerea grupei a 2-a, cu punctaj maxim, si obtine deja calificarea in sferturile de finala, unde merg primele patru clasate din fiecare grupa principala.

Pentru vicecampioanele mondiale urmeaza principalul joc din grupe, cel de duminica, impotriva Ungariei care a cedat din nou puncte la Mondialul francez in partida cu Germania, incheiata la egalitate, 30-30. In grupele preliminare, Ungaria remizase si cu Spania, 26-26. Romania incheie parcursul in grupe marti, impotriva Germaniei.