Selectionata de rugby a Bucurestiului a obtinut primul succes in actuala editie a Cupei Challenge. Trupa condusa chiar de colectivul tehnic al echipei nationale, Marin Mot - Mircea Paraschiv, s-a impus, la limita, pe stadionul "Arcul de Triumf" din Capitala, in fata prim-divizionarei franceze, Montauban, scor 19-17.

Victoria bucurestenilor s-a datorat in special evolutiei bune din prima repriza, cand Vlaicu (trei lovituri de penalizare si o transformare) si Dimofte, autorul unui eseu, au marcat pentru 16-7 la pauza. In partea a doua, francezii au revenit spectaculos cu o penalitate si cu un eseu, prelund conducerea pe tabela de marcaj, 17-16. Ulterior, acelasi Vlaicu a valorificat insa perfect o noua penalitate, asigurand victoria echipei noastre.

Din randul oaspetilor a facut parte si internationalul roman, Bogdan Balan. Dupa trei meciuri, in care a bifat o victorie, un egal, si o infrangere, selectionata Bucurestiului a urcat pe pozitia secunda in clasamentul grupei, facand schimb de locuri cu formatia din Hexagon, datorita victoriei obtinute in meciul direct.

1. Worcester 2 2 0 0 59-26 1pbonus 9puncte

2. Bucuresti 3 1 1 1 50-57 0pb 6p

2. Montauban 3 1 0 2 100-66 1pb 6p

4. Parma 2 0 1 1 29-88 0pb 2p