Polonia s-a calificat in semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin, dupa o partida interzisa cardiacilor cu Rusia, scor 21-20. In penultimul act al competitiei a ajuns si Olanda: 28-25 cu Franta, dupa un alt meci cu o invingatoare neasteptata.

Invingatoare in primele doua sferturi de finala din Danemarca, Polonia si Olanda se vor duela pentru un loc in marea finala care se va disputa pe 20 decembrie, la Herning.

Asezate perfect pe teren de Kim Rasmussen (antrenorul danez al echipei CSM Bucuresti), Polonia a condus in mare parte pe tabela in meciul cu Rusia. Gratie unui joc in mare viteza in atac si unei aparari agresive, polonezele au reusit sa invinga Rusia, formatie care inregistrase numai victorii pana la aceasta disputa din sferturile de finala.

Pana la meciul cu Polonia, Rusia lui Evgheni Trefilov invinsese Norvegia (26-25), Spania (28-26), Puerto Rico (45-18), Kazakhstan (42-19), Romania (30-27) si Coreea de Sud (30-25).

Rezultatele Poloniei pana in semifinale: 27-22 impotriva Cubei, 30-31 cu Suedia, 29-24 cu China, 29-27 cu Angola, 20-31 cu Olanda si 24-23 cu Ungaria, in optimi.

Semifinala Olanda - Polonia se va disputa pe 18 decembie, de la ora 19:00, la Herning. Cele doua s-au mai intalnit si in faza grupelor, iar Olanda s-a impus de-o maniera categorica, scor 31-20.