Selectionata Romaniei a fost invinsa de reprezentativa Rusiei cu scorul de 30-27 (17-16), vineri, la Frederikshavn, in ultimul sau meci din Grupa D a Campionatului Mondial de handbal feminin din Danemarca, informeaza Agerpres.

Echipa nationala de handbal feminin a RomanieiFoto: frh.ro

Meciul, unul fara miza pentru cele doua echipe, avand in vedere ca Rusia era sigura de primul loc, iar Romania de pozitia a patra, a adus a treia infrangere consecutiva a tricolorelor, dupa 18-26 cu Spania si 22-26 cu Norvegia. Chiar si asa, Romania a facut cel mai bun joc al sau, umbrit de o cadere pe final.

Rusia a inscris primul gol al partidei, dar apoi echipa noastra a preluat controlul jocului si s-a desprins la 3-1 (min. 4). Rusia a egalat la 4, 5 si 6, dupa care Romania s-a dus la trei goluri, 9-6 (15). La 10-7 a venit o perioada slaba a echipei pregatite de suedezul Tomas Ryde, care a incasat cinci goluri la rand, astfel ca scorul a devenit 12-10 pentru Rusia (23). Romania a revenit, a egalat la 12 si la 13, dar formatia lui Trefilov a intrat in avantaj la pauza, cu 17-16.

Rusia a inceput cu gol repriza a doua, 18-16 (32), dar patru goluri la rand ale Romaniei a facut ca scorul sa ne fie favorabil, 20-18 (34). Avantajul Romaniei a crescut la trei goluri, 22-19 (37), dar a venit nelipsita cadere a jucatoarelor noastre, care timp de 14 minute nu au reusit sa marcheze, scorul ajungand de la 23-21 (40) la 23-27 (54).

Pana la final nu a mai fost nimic de facut, Rusia invingand cu 30-27.

Au evoluat echipele:

Romania: Paula Ungureanu, Ionica Munteanu - Gabriella Szucs (1 gol), Adriana Nechita (4 goluri), Crina Pintea, Cristina Neagu (6), Aurelia Bradeanu (2), Gabriela Perianu (1), Luciana Marin (1), Valentina Ardean-Elisei (6), Oana Manea, Ana-Maria Tanasie (1), Melinda Geiger (2), Eliza Buceschi (1), Laura Chiper (2). Selectioner: Tomas Ryde.

Rusia: Ana Sedoikina, Tatiana Erohina, Viktoria Kalinina - Polina Kuznetova (3), Daria Dmitrieva (5), Ana Sen, Olga Akopian (2), Ana Viahereva (6), Vladlena Bobrovnikova (2), Ksenia Makeeva, Ekaterina Marenikova, Irina Bliznova (4), Olga Cernoivanenko (1), Polina Vedehina (2), Ekaterina Ilina (4), Tatiana Hmirova (1). Selectioner: Evgheni Trefilov.

Au arbitrat ungurii Peter Horvath si Balazs Marton.

Luni, in optimile de finala, Romania va intalni echipa Braziliei, campioana mondiala en titre, care a castigat Grupa C, dupa ce a dispus de Franta cu scorul de 21-20 (11-9).