Romania a reusit prima victorie din faza a doua a grupelor mondialului francez, dar s-a chinuit din nou, la fel cum se intamplase si in partidele din grupa preliminara, obtinand victoria abia gratie jocului mai precis de dupa pauza.

E bine cand totul se termina cu bine. Echipa Romaniei a aratat in 60 de minute ca are valoare si poate castiga orice meci. Astazi am ajutat foarte mult echipa. Imi doresc ca sa ajungem la al zecelea meci si sa aducem cupa acasa.

Luminita Hutupan - portar Romania, pentru TVR2

Prima repriza a apartinut coreencelor care au inceput in forta si conduceau cu 4-1 dupa doar sase minute. La jumatatea primei parti, asiaticele aveau deja cinci goluri avans (10-5), mai ales in urma gravelor greseli in apararea Romaniei. Nici atacul nu a functionat la fel de bine ca in celelalte partide, scorul fiind limitat doar de interventiile de exceptie ale Luminitei Hutupan, care a parat si o lovitura de la sapte metri. Pe finalul primei reprize, Romania a reintrat in joc, egaland la 14, dar la pauza Coreea conducea cu 15-14.

Debutul reprizei secunde a apartinut Romaniei care a preluat pentru prima data conducerea in minutul 35 (17-16), reusind sa se detaseze si la doua goluri, dar Coreea nu a cedat si cele doua echipe au mers cap la cap pana spre final. Ultimele 5 minute au fost dominate clar de Romania, si de la 25-25

Inceputul de meci a fost dezastruos, in repriza a doua s-a vazut alta fata. E bine ca am castigat, dar sper sa vad si o imbunatatire a jocului nostru.

Steluta Luca - capitan Romania, pentru TVR2

tricolorele nu au mai primit decat doua goluri, Hutupan baricadand poarta, iar contraatacul roman a functionat ireprosabil, Galca si Nechita punctand decisiv.

Urmatorul meci al Romaniei va avea loc pe 8 decembrie, contra Spaniei. Romania conduce grupa cu patru puncte, doua din confruntarea cu Coreea si alte doua cu care a venit din prima faza a competitiei, gratie victoriei contra Poloniei.