CM Rugby: Romania, invinsa de Irlanda cu 44-10

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 27 septembrie 2015, 20:43 Sport | Teamball


Nationala de Rugby a Romaniei
Foto: frr.ro
Irlanda a invins duminica seara Romania cu un confortabil scor 44-10 in meciul disputat pe Stadionul Wembley din Londra in cadrul Cupei Mondiale la Rugby 2015, informeaza Reuters.

Mediafax relateaza, citand L'Equipe, ca la partida de pe stadionul Wembley au asistat 89.267 de spectatori.

Precedentul record, 89.019 spectatori, fusese stabilit la sfarsitul saptamanii trecut, tot pe Wembley, la meciul Noua Zeelanda - Argentina, scor 26-16.

Reprezentativa de rugby a Romaniei a fost invinsa, duminica, pe stadionul Wembley din Londra, de selectionata Irlandei, cu scorul de 44-10 (18-3), in cel de-al doilea meci al "Stejarilor" in grupa D de la Cupa Mondiala din Anglia.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3001 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Hai Romania ! (Duminică, 27 septembrie 2015, 23:22)

    gogu [anonim]

    Pe urmatoarele doua le castigam !
    • 0 (0 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 28 septembrie 2015, 3:24)

      [anonim] i-a raspuns lui gogu

  • -3 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 27 septembrie 2015, 23:39)

    [anonim]

    • +2 (4 voturi)    
      Romanashu ala in slapi (Luni, 28 septembrie 2015, 0:51)

      Gelu007 [utilizator] i-a raspuns lui

      Tu cunosti vreun jucator de rugby? Doar asa, ca intrebare. Realizezi ca asta e un sport tare si ca avem o echipa de top? Sau cel putin aveam acum ceva ani, nu m-am mai uitat in ultimul timp ca am fost ocupat. Eu cunosc personal un prieten care face rugby, si fizic vorbind mi se pare ca poate muta un munte baiatul ala. Si e mic de statura. Ala si in slapi te ia in brate si fuge cu tine mai repede ca o masina.
      • -2 (2 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Luni, 28 septembrie 2015, 2:31)

        [anonim] i-a raspuns lui Gelu007

        • +1 (1 vot)    
          OMG (Luni, 28 septembrie 2015, 8:43)

          Gelu007 [utilizator] i-a raspuns lui

          Am citit ce mi-ai aratat. Imi pare rau ca a decazut asa echipa, sper insa sa isi revina, cine stie, generatii noi, dar vor avea nevoie de un antrenor bun. Si de un sponsor bun probabil, numai sa nu fie Becali as vrea, ala a distrus destul Steaua, Stejarii sper sa o duca mai bine.
        • 0 (0 voturi)    
          Ca sa inteleg (Luni, 28 septembrie 2015, 14:15)

          aaa [anonim] i-a raspuns lui

          Nu am mai avut rezultate notabile in rugby de x ani, cu y echipe diferite si concluzia la care ajungi e ca este exclusiv vina jucatorilor?
          • 0 (0 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Luni, 28 septembrie 2015, 21:05)

            [anonim] i-a raspuns lui aaa

    • +4 (6 voturi)    
      Tocmai ti- ai facut (Luni, 28 septembrie 2015, 1:01)

      Alor [utilizator] i-a raspuns lui

      Tocmai ti-ai descrierea perfecta, stai la calculator probabil in slapi si bermude , mananci seminte si faci misto pe net de altii.
      • -5 (5 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Luni, 28 septembrie 2015, 2:39)

        [anonim] i-a raspuns lui Alor

        • +2 (2 voturi)    
          O fi mancat el verbul... (Luni, 28 septembrie 2015, 15:06)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui

          ... dar altfel are dreptate. Singurul lucru pe care l-ati scris si cu care sunt intrutotul de acord este titlul primului comentariu. In rest...
          Daca dvs. va inchiputi ca din "vreo 30 - 40 de adevarati barbati care sint capabili sa joace sportul numit rugby" o sa faceti o echipa de nivel macar mediu, inseamna ca n-ati practicat niciun sport, niciodata.
          Sportul de performanta - si subliniez termenul "performanta" - oricat de comercial a devenit el in ultimii ani, in ultimele decenii chiar, nu se poate face fara multa pasiune. Nu cu niste slujbasi constiinciosi, care vin la serviciu zi de zi, o sa faceti performanta - in orice sport, dar mai ales in rugby si in alte asemenea sporturi de mare angajament fizic si nu lipsite de riscuri.
          Doi, ca sa angajeze niste hiper-sportivi, numita Federatie ar avea nevoie de (multi) bani. Pe care nu-i are. Dvs. ati cotizat mult in ultima vreme pentru grandoarea rugby-ului romanesc?
          Realitatea e ca-n Romania (si nu numai) rugby-ul n-a fost - si cu atat mai putin este acum cand, vb preopinentului, lumea prefera sa stea la TV sau tableta sau smartphone catu-i ziulica de lunga - un sport de mase. Cf anuarului statistic 2013 sunt 4500 de rugbisti legitimati in Romania si 46 de antrenori - unul pe judet si o mana in Bucuresti; te si miri ca au cum incropi, cu chiu cu vai, niste competitii la nivel national. Cu asa baza de selectie...
          Trei si cel mai important, nu stiu de unde obsesia asta pentru marea performanta, ideea bizara ca n-ai voie sa faci un sport decat daca esti/devii #1, altfel esti un nimic si trebuie sa fii injurat, distrus - a se vedea si campania de ura oarba impotriva Simonei Halep.
          Asta e; va ramane intotdeauna alternativa de-a privi la marile puteri din acest sport, oameni seriosi, nu romanache de-ai nostri - SUA, Rusia, India, China etc.
          • 0 (2 voturi)    
            P.S. (Luni, 28 septembrie 2015, 16:23)

            Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

            Mai bine le-ati tine pumnii stransi baietilor pentru urmatoarele doua meciuri.
            Daca sunteti amator de rugby, stiti foarte bine ca, realist vorbind, nici macar nu s-a pus problema unei victorii impotriva Frantei sau (mai ales) Irlandei, care, cum desigur stiti, este castigatoarea ultimei editii a Turneului celor Sase Natiuni si oricum o echipa in mare forma.
            Desi, dupa meciul excelent facut de Italia si Canada intre ele, ma tem ca si aceste echipe ne sunt superioare.
            Ceea ce, pe mine cel putin, nu ma impiedica deloc sa ma bucur de fiecare meci, indiferent cine-l castiga.
            Imi amintesc mereu despre butada aceea care compara fotbalul cu rugby-ul si incerc sa ma comport ca atare, chiar si ca (tele)spectator de rugby - sau comentator de ocazie.
  • +1 (1 vot)    
    tricouri (Luni, 28 septembrie 2015, 6:31)

    observator [anonim]

    Federatia de rugby a uitat culorile tricourilor Romaniei. A folosit tricouri de imprumut, cu culorile altei tari, la meciul cu Irlanda