Nationala de handbal masculin tineret a Romaniei s-a calificat, marti noapte, in sferturile de finala ale Campionatului Mondial din Brazilia, in urma victoriei cu Tunisia, scor 29-27 (15-15), si va juca in compania Frantei pentru un loc in semifinale, informeaza Mediafax.

Marcatorii echipei Romaniei, antrenate de Ovidiu Mihaila si Daniel Apostu, au fost Negru 14 goluri, Rotaru 7, Racotea 4, Militaru 2, Nistor 1, Somlea 1 gol.

Anterior, in grupa B, Romania a remizat cu Portugalia, scor 26-26 (11-15) si cu Serbia, scor 21-21 (13-9) si a invins Qatar, cu 32-31 (16-16) si Angola, cu 39-29 (20-14).

In sferturile de finala, programate miercuri, se vor mai juca meciurile dintre Spania-Danemarca, Egipt-Suedia si Belarus-Germania.

Partida Romania-Franta se va juca miercuri, de la ora locala 20.30 (in Romaania, ora 02.30). Echipele castigatoare se vor califica in semifinale, programate vineri, pentru ca finalele pentru medalii sa aiba loc sambata.

Nationala de handbal masculin tineret a Romaniei s-a calificat la CM in luna ianuarie, la 10 ani de la ultima performanta similara. Tricolorii mici au incheiat grupa preliminara 6 pe prima pozitie, dupa victorii cu Bulgaria si Slovenia, respectiv remiza cu Croatia.

La ultima participare in competitie, in 2005, Romania s-a clasat pe locul 6.