CE Handbal (f): Romania - Danemarca 29-29/ Ce pacat!
Echipa lui Gheorghe Tadici a condus in mare parte ostilitatile, dar a cazut pe finalul disputei. Nordicele au trecut prima data in avantaj de-abia in minutul 51, iar finalul a fost unul dramatic. Danemarca a egalat la ultima faza, tabela aratand la final 29-29.
Romania a inceput foarte bine partida (a condus in debut cu 3-0), iar la pauza s-a intrat cu 16-12 in favoarea tricolorelor (avantajul putea sa fie chiar mai mare).
Danezele au egalat in minutul 40, 20-20, dar apoi Romania a trecut din nou in avantaj. Adversarele au condus pentru prima data in minutul 51, iar finalul a fost unul dramatic, in care fiecare actiune a contat enorm.
Cu toate ca au avut doua goluri avans (29-27) cu mai putin de doua minute pana la finalul partidei, tricolorele nu au putut sa castige, nordicele inscriind de doua ori.
In primul meci, Romania a fost invinsa de Norvegia cu 27-19. Primele trei clasate se vor califica in grupele principale ale competitiei. La ultimul turneu final european, Romania s-a clasat pe locul 10.
In Grupa B, Romania va mai disputa un meci: cu Ucraina, pe 11 decembrie, de la ora 19:15.
Clasament
1. Danemarca 61-52 3p
2. Norvegia 27-19 2p
3. Romania 48-56 1p
4. Ucraina 23-32 0p.

Ce fac cetățenii din Sectorul 2 cu gunoiul menajer de la 1 martie, cu cine încheie contracte, cât plătesc / Primarul Radu Mihaiu: Licență teritorială la nivelul Sectorului 2 nu are niciun operator
1.205 de doze de vaccin antiCOVID-19 pierdute, cele mai multe în Cluj / Între motive: spargerea flacoanelor sau temperatura inadecvată
K2 - Povestea ”muntelui sălbatic” - Tragedii și victorii pe un monument fantastic din piatră, zăpadă și gheață
Adele, The Cure, Drake și alții. Ce albume așteptăm odată cu revenirea industriei muzicale în 2021
INTERVIU Cum ne ferim de conspirațiile pe seama vaccinului anti-COVID: Fiecare reacție adversă cunoscută până acum e exagerată de conspiraționiști. Ți se dă de înțeles că vei păți cu certitudine acel lucru
VIDEO Vlog-ul lui Cristian Presură: Cum combat experții în Sănătate principalele temeri legate de vaccinul anti-Covid
Vaccinarea profesorilor rămâne prioritate doar în vorbe / Sindicate: Nu pot să se programeze, unora le este teamă să meargă la școală nevaccinați / Cazul concret a două învățătoare
Afacere păguboasă pentru stat: Peste 90 de milioane de măști din Vietnam zac într-un antrepozit vamal, fără prea mari șanse de a mai fi folosite
Atita pot, atita obtin; sa fim bucurosi ca ajung si pina aici.
Prea cerem altora sa ne oblojeasca ranile orgoliului cam prea mare.
La ultima faza din meci a cerut sa traga de timp pina la joc pasiv in loc sa incerce o schema tactica de joc cu care sa inscrie si in felul asta cistigam meciul meciul
Nu poate tadici, pt ca nu stie , e depasit.
El da indicatii verbale in loc sa le explice pe hirtie pt a le ramane fetelor in minte schema de joc .
cred ca era mult mai OK daca in timpul time-outului
le lasa pe jucatoare sa-si stabileasca singure tactica
Bradeanu,Elisei sau Neagu chiar aveau ce sa spuna
chiar daca au trecut pe langa victorie, merita felicitate si sprijinite in continuare
sa nu uitam ca sunt cateva tinere care nu au participat pana acum la un turneu final de senioare
Bravooooo fetelor si succes mai departe !
Noroc cu microfoanele astea băgate în mijlocul lotului în momentele de time-out, când primeşti, ca suporter, unele răspunsuri la întrebările ce au devenit retorice. Indicaţiile date de antrenorul nostru cel mai titrat şi de cele mai multe ori demis, repus, demis, repus erau: ” Băăăi, Băă…, B-Băăăăi tu tragi pe stânga, tu pe dreapta, Băăăi, Băăă”. Un fel de: Ai, n-ai mingea, tragi la poartă şi de restu’ Doamne-ajută!
Privind acelaşi dialog al antrenorului adversarelor, chiar dacă era într-o limbă plină de horcăituri, totul părea clar şi vedeai imediat pe teren. Asta înseamnă tactică şi strategie. Asta înseamnă să fii un antrenor modern, cu viziune, care ştie că la campionatele majore se joacă altceva decât la selecţiile din curtea şcolii.
Se pare că noi încă ne ambiţionăm pe sloganul deja perdant, cel cu mândria prostească de a fi român, chiar dacă nu e cazul. Preferăm să irosim o groază de talente native, răpindu-le şansa de a fi campioane non-stop, ani la rând, numai pentru că cineva de la conducerea federaţiei stă cu ochelarii de cal pe ochi şi se teme să facă un bine handbalului românesc, dându-i macar o şansă să revină acolo unde îi este locul.
Alo, federaţia, Băăăă, B-Băăiiii, Băă, se aude?