Campioana mondiala en-titre la handbal feminin, Norvegia, a fost eliminata, miercuri, in sferturile de finala ale Campionatului Mondial din Serbia de nationala tarii gazda, cu scorul de 28-25 (15-16).

Celelalte echipe calificate in semifinale sunt Polonia, Brazilia si Danemarca.

In primul meci din sferturile de finala al zilei, Polonia, care a eliminat Romania in optimi, a invins Franta cu scorul de 22-21 (11-8).

In disputa dintre Brazilia si Ungaria a fost nevoie de prelungiri, dupa ce la pauza mare sud-americancele conduceau cu 12-11, iar la expirarea timpului regulamentar de joc, tabela arata 26-26. Victoria a revenit Braziliei, cu scorul de 33-31.

In celelalte doua partide din sferturi s-au inregistrat rezultatele: Germania-Danemarca 28-31 (17-17) si Norvegia-Serbia 25-28 (16-15). Astfel, campioana mondiala si olimpica en-titre a ratat calificarea in semifinale.

Astfel, in semifinalele de vineri vor juca Polonia-Serbia, respectiv Brazilia-Danemarca.

Nationala Romaniei a fost eliminata, duminica seara, in optimile de finala de Polonia, cu scorul de 31-29 (13-17).