Oltchim a fost la un singur gol distanta de calificarea in finala Ligii Campionilor la handbal feminin, victoria de pe terenul lui Gyor (25-24) fiind insuficienta pentru accederea in ultimul act al competitiei (a fost 24-22 pentru unguroaice in tur). In minutul 51, Oltchim avea sase goluri avantaj pe tabela, dar finalul de joc le-a apartinut in totalitate gazdelor.

Oltchim Ramnicu ValceaFoto: cs-oltchim.com

"Am iesit cu capul sus din Liga Campionilor, dar e greu sa pierzi asa calificarea. Fetele au demonstrat in aceasta seara ca jocul de la Bucuresti, din tur, a fost o greseala. Meciul Gyor-Oltchim a fost adevarata finala a Ligii Campionilor, dar aceasta e jocul. Te pedepseste, cand gresesti.

Cu 10 minute inainte de final aveam 6 goluri avans. Am invins, dar nu ne-am calificat. Ce poate fi mai dureros pentru ele? Vom vedea care va fi viitorul echipei. Sunt multi «prieteni» ai echipei, care stau la panda si se bucura cand e rau. Ar fi criminal, daca una dintre cele mai bune echipe ale Europei s-ar desfiinta" - Cristian Gatu, presedintele FRH, pentru Mediafax.

Meciul de la Veszprem a fost transmis Live Text de HotNews.ro:

60' Gyor tine bine de minge, iar unguroicele se califica in finala Ligii Campionilor (24-25)

59' Oana Manea greseste o pasa simpla...Gyor este aproape de finala...

59' Gyor inscrie

59' Bulatovic inscrie (23-25)

58' Gyor inscrie (23-24)

58' Bulatovic comite pasi...joc slab al jucatoarei de la Oltchim

56' Bulatovic rateaza cu o aruncare de la noua metri

56' Gyor inscrie, iar scorul este identic cu cel din tur, de la Bucuresti...

55' Pineau pierde foarte usor o minge...

Time-out cerut de Jakob Verstergaard

55' Gyor inscrie inca o data, scorul devine 24-21 pentru Oltchim. Finalul se anunta unul interzis cardiacilor...

Oltchim rateaza inca un atac...Partida dramatica la Veszprem

54' Loke inscrie pe contraatac (20-24)

52' Gyor marcheaza de la sapte metri (19-24)

51' Barbosa patrunde superb si inscrie frumos (18-24)

51' Gyor inscrie de pe extrema (18-23)

50' Meirosu puncteaza de la sapte metri (18-23)

50' Amorim este eliminata, dupa un fault dur

50' Pineau este eliminata, Loke inscrie de la semicerc (18-22)

50' Bulatovic inscrie de la noua metri (16-22)

49' Navarro apara o lovitura de la sapte metri (Gorbicz a sutat)

48' Managarova trimite in bara, sansa importanta ratata de Oltchim...

47' Pineau inscrie superb (16-21)

47' Navarro apara din pozitie de unu la unu cu Loke

46' Managarova inscrie de pe pivot (16-20)

45' Jovanovic este eliminata, Oltchim inca o data in inferioritate numerica

44' Navarro pareaza inca un sut: evolutie foarte buna a jucatoarei din Spania

43' Barbosa inscrie pe contraatac cu un lob superb (15-19)

42' Bulatovic rateaza inca o aruncare, nu pare intr-o dispozitie prea buna (la fel ca si Gorbicz de la gazde)

Time-out cerut de Jakob Vestergaard

41' Gorbicz puncteaza de la sapte metri (15-18)

39' Barbosa inscrie superb pe contraatac (14-18)

39' Meirosu greseste o pasa simpla

38' Radicevic inscrie de pe extrema (14-17)

37' Bulatovic este eliminata, Oltchim evolueaza din nou in inferioritate numerica

37' Bulatovic trimite pe langa poarta

36' Loke inscrie de pe pivot (13-17)

35' Barbosa inscrie superb, Oltchim a marcat in inferioritate numerica

35' Gorbicz inscrie de la sapte metri (12-16)

33' Oana Manea este eliminata pentru doua minute

33' Managarova puncteaza pe contraatac (11-16)

33' Oana Manea puncteaza dupa o pasa superba a lui Jovanovic

32' Pineau rateaza, ramane 14-11

31' Lekic inscrie, 14-11 pentru Oltchim

31' Bulatovic si Managarova rateaza in acceasi faza

A inceput repriza a doua

30' Pauza la Veszprem: Gyor - Oltchim 10-14. La acest scor, campioana Romaniei este in finala Ligii Campionilor

29' Navarro pareaza inca o lovitura

29' Manea inscrie, Oltchim conduce cu 14-10

27' Jovanovic inscrie pe contraatac (10-13)

26' Meirosu inscrie de la sapte metri (10-12)

25' Gazdele inscriu dupa o faza in care apararea Oltchimului a fost pasiva (10-11)

25' Pineau inscrie in vinclu, cu o aruncare puternica (9-11)

24' Pineau face fortare in atac, iar Lekic inscrie (9-10)

22' Gyor marcheaza (8-10)

21' Pineau inscrie, Oltchim conduce cu 10-7

20' Lekic inscrie cu un sut puternic (7-9)

20' Managarova puncteaza de pe extrema (6-9)

19' Loke marcheaza, Gyor a punctat de doua ori in inferioritate

19' Gyor inscrie in inferioritate, iar in urmatoarea faza Barbosa greseste o pasa

18' Barbosa inscrie, iar Amorim este eliminata (4-8)

16' Pineau inscrie, Oltchim se distanteaza la trei goluri (4-7)

14' Bulatovic rateaza o lovitura de la 7 metri (ramane 4-6)

14' Radicevic este eliminata, Gyor este in inferioritate

11' Gorbicz inscrie de la sapte metri

11' Meirosu este eliminata

11' Oana Manea inscrie inca o data pe contraatac (6-3 pentru Oltchim)

10' Gyor inscrie dintr-o lovitura de la sapte metri prin Kovacici (5-3 pentru Oltchim)

9' Bulatovic inscrie de la sapte metri

9' Gorbicz este eliminata pentru doua minute

8' Bradeanu inscrie, Oltchim puncteaza in inferioritate

7' Navarro apara aruncarea lui Amorim

7' Gyor inscrie, scorul devine 3-2 pentru Oltchim

6' Pineau a fost eliminata pentru doua minute

6' Atacul gazdelor nu functioneaza, iar Manea inscrie din nou pe contraatac

4' Oana Manea puncteaza printr-un lob

3' Bulatovic rateaza, iar unguroaicele egaleaza prin Amorim

1' Pineau recupereaza o minge, iar Nechita inscrie pe contraatac