Campioana Romaniei la handbal feminin, Oltchim Ramnicu Valcea, a invins sambata, in deplasare, formatia FTC Budapesta, scor 30-23 (15-15), in penultimul meci din grupa principala 2 a Ligii Campionilor, transmite Mediafax.

Oltchim Ramnicu ValceaFoto: cs-oltchim.com

Cu un lot deplasat la Dabas de doar 13 jucatoare, dar si amenintarea eliminarii din cursa pentru semifinale, Oltchim a inceput cu curaj meciul cu FTC, cu doua goluri ale lui Bulatovici. Gazdele au recuperat insa rapid, 3-2 (min. 3), cu Tomori in prim-plan. Doua minute mai tarziu, avantajul s-a marit, 5-3, dar tot Bulatovici a redus, 5-4 (min. 6). La 6-4, antrenorul Vestergaard a cerut time-out, iar mutarea a fost de bun-augur, jucatoarele sale reusind egalarea in minutul 10, 7-7. Cinci minute mai tarziu, tabela arata de asemenea egalitatea, 9-9, portarul Paula Ungureanu fiind inlocuita cu Navarro.

FTC a incercat din nou sa se distanteze, 11-9, dar Oltchim a egalat, 11-11 (min. 18) si, mai mult, a fost privata de o aruncare de la 7 metri, dupa un fault asupra Iuliei Curea, nepenalizat de arbitrele franceze Bonaventura. Unguroaicele au reusit sa puna doua goluri in plus pe tabela, 13-11 (min. 24), dar au fost iar ajunse de ambitioasa echipa a Oltchimului, 13-13 (min. 26), iar FTC a intrat rapid la time-out. Barbosa a reusit un gol spectaculos pe contraatac, 13-14, iar Managarova i-a urmat exemplul, 13-15 (min. 27), aducand linistea in randurile fanilor unguri. Au urmat trei atacuri ratate de Oltchim, astfel ca scorul pauzei a fost 15-15.

La reluare, gazdele au marcat primele, 17-15 (min. 33), dar Bulatovici si Barbosa au ripostat, 17-17, iar Bradeanu a readus avantajul, 17-18 (min. 36), desi Oltchim avea o jucatoare eliminata. Tomori a readus egalitatea, 18-18, iar cand Pineau a inscris pentru 18-19, FTC a intrat la time-out (min. 37). Barbosa a dus avantajul la 18-20 si tot ea a ratat ulterior un contraatac cu gol ca si facut, dar Bulatovici nu a pierdut apoi sansa de la 7 metri si a dus scorul la 18-21 (min. 41). In poarta, Silvia Navarro avea deja 10 interventii. FTC a marcat primul gol dupa o "seceta" de 9 minute, 19-21, dar replica a venit rapid de la Pineau, 19-22, cu 15 minute ramase din meci. Curea a inscris si ea dupa o schema in viteza, 19-23 (min. 48) si, treptat, a devenit clar ca Oltchim nu mai poate pierde confruntarea, avand deja si moralul ridicat in fata unei echipe cazute si fizic si psihic (20-25 si 22-28).

Scor final, 23-30, iar Oltchim acumuleaza 6 puncte, la fel ca FTC, inaintea celei de-a doua partide din grupa, dintre Krim (6 puncte) si Zvezda (0), programata duminica.

Marcatoare:

FTC - Tomori 7 goluri, Dajka 4, Szucsanszki 3, Szamoransky 2, Verten 2, Such 2, Szekereczes 2, Cifra 1

Oltchim - Bulatovici 7 goluri, Barbosa 5, Managarova 5, Bradeanu 4, Manea 4, Curea 3, Pineau 2.

In primele patru meciuri din grupa, Oltchim a cedat in fata unguroaicelor de la FTC Budapesta, cu 22-23, si a slovenelor de la Krim Ljubljana, cu 24-28, iar pe Zvezda a invins-o, cu 29-25, respectiv cu 26-23.

Oltchim mai are de jucat un singur meci, pe teren propriu, cu Krim (17 martie).

Primele doua clasate in fiecare grupa vor obtine calificarea in semifinalele Ligii Campionilor.

In sezonul trecut, Oltchim a fost eliminata in semifinale, de Gyor ETO, formatia care a pierdut ulterior trofeul, in fata celor de la Buducnost.

Obiectivul echipei Oltchim in actuala stagiune este castigarea Ligii Campionilor.