Oltchim - Zvezda 29-25/ Greu, dar nu imposibil

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 februarie 2013, 20:30 Sport | Teamball

Jakob Vestergaard
Oltchim a castigat prima partida din Grupele Principale ale Ligii Campionilor la handbal feminin, echipa lui Jakob Vestergaard trecand, scor 29-25, de Zvezda Zvenigorod (Rusia). In urma acestui succes, campioana Romaniei pastreaza sanse de a ajunge in semifinalele competitiei.

Campioana Romaniei a condus in mare parte din prima repriza (chiar si la doua goluri), insa pe final s-a vazut egalata si chiar depasita pe tabela (la un gol). Pana la urma, dupa 30 de minute scorul a fost egal: 16-16.

Oltchim a profitat de doua eliminari ale rusoaicelor si s-a distantat pe tabela la mijlocul reprizei secunde. Atacul a inregistrat un progres fata de meciurile trecute, in timp ce apararea a fost mai precisa.

S-a terminat 29-25, iar Oltchim a bifat primul succes din Grupele Principale. Pentru campioana Romaniei urmeaza insa alte "trei finale" (returul cu Zvezda si meciurile cu Ferencvaros (in deplasare) si Krim (acasa)).

Marcatoare:

Oltchim:
Bulatovic 10 goluri, Managarova 7, Manea 3, Farcau 3, Barbosa 3, Bradeanu 1, Stanca 1, Curea 1.

Zvezda:
Postnova 6 goluri, Lacrabere 5, Nikolic 4, Chernova 2, Koroleva 2, Marennikova 2, Lobach 2, Uskova 1, Khavronina 1.

Grupa 2, clasament:

1 Krim 4 puncte
2 Ferencvaros 4
3 Oltchim 2 (+1 meci)
4 Zvezda 0 (+1 meci).

* Primele doua clasate se califica in semifinalele competitiei.

Citește pe Știrile ProTV

VIDEO „Mașina viitorului”, lansată de producătorul rus Kalașnikov. Va atinge 100 de km în șase secunde

Producătorul rus de armanent Kalaşnikov se lansează pe piaţa auto şi vrea să rivalizeze cu Tesla.