Oltchim a fost de nerecunoscut la debutul in grupa a doua principala a Ligii Campionilor la handbal feminin, campioana Romaniei fiind invinsa, scor 23-22, la Valcea, de Ferencvaros Budapesta. Elevele lui Jakob Vestergaard s-au intrecut in erori, evolutia Oltchimului fiind sub asteptari.

Jakob VestergaardFoto: cs-oltchim.com

Cu un joc previzibil si neinspirat in special in faza ofensiva, Oltchim a fost prada usoara pentru adversare. La pauza, Ferencvaros a condus cu 10-9, iar avantajul a crescut simtitor in a doua repriza. Pana la urma, s-a incheiat 23-22, dupa ce Oltchim a reusit sa revina pe tabela in ultimele zece minute.

Paula Ungureanu a fost singura jucatoare de la Oltchim care s-a ridicat la nivelul asteptarilor.

Au marcat pentru Oltchim: Bulatovic (5), Barbosa (7), Jovanovic (4), Galca, Managarova (2), Meirosu (3).