Oltchim Ramnicu Valcea a castigat mansa tur a semifinalei cu Gyor (Liga Campionilor, handbal feminin), scor 35-31, dupa o partida spectaculoasa. "Am avut nevoie dupa meci de zahar si de ceva dulce. La pauza le-am spus ca degeaba am ajuns aici daca jucam asa. In acest moment, sansele de calificare sunt 60-40% in favoarea Gyorului", a declarat Radu Voina dupa disputa de la Valcea.

Radu Voina Foto: AGERPRES

"Am avut nevoie dupa meci de zahar si de ceva dulce. Pana la urma, totul este bine cand se termina cu bine. La pauza, le-am spus ceea ce nu au facut in prima repriza: au refuzat contactul fizic, le-au lasat sa zburde. Locke a fost prea libera, iar acest lucru s-a vazut, este una dintre cele mai bune jucatoare din lume. Nu am facut apararea asa cum ar fi trebuit in prima repriza, de asemenea nu prea am blocat-o pe Amorim, nu am facut pasul in fata. Le-am spus fetelor ca am ajuns aici si ca nu jucam pe masura.

Am avut sapte minute fantastice, sa nu credeti sa te intalneste de prea multe ori in viata cu asa ceva. Am gresit in unele momente, iar asta a insemnat indisciplina: ratari in superioritate si delasare in aparare. Nu am vazut publicul din Valcea in asa fel, cu toate ca la pauza au fost si carcotasi care mi-au cerut demisia. Cel mai bun exemplu este acest meci: Gyor a condus la pauza cu patru goluri, iar la final a pierdut la patru goluri. Sansele sunt de 60% pentru Gyor si 40% pentru Oltchim" - Radu Voina, antrenor Oltchim Ramnicu Valcea, la Digisport.