Fotbal in sala: Romania a fost eliminata de la EURO 2012

de A.S.     HotNews.ro
Luni, 6 februarie 2012, 21:04 Sport | Teamball

Echipa de fotbal in sala a Romaniei a pierdut cu 8-3 in fata Spaniei, in "sferturile de finala" ale campionatului european, competitie gazduita de Croatia. Golurile tricolorilor au fost marcate de Gherman (min. 8 si 14) si Matei (min. 25).

In fata unui adversar de talia Spaniei (campioana continentala en titre si vice-campioana mondiala), romanii au ales varianta unui joc curajos: astfel, au reusit sa egaleze in doua randuri (in  prima repriza), apoi au marcat pentru 3-4 (min. 25).

Din acel moment, Spania a accelerat, pentru a-si pune in valoare toate atu-urile. Ibericii au reusit sa se desprinda si pe fondul greselilor aparute in evolutia din ce in ce mai riscanta a Romaniei.

Romania, prin calificarea in sferturile de finala, isi indeplinise deja obiectivul stabilit inaintea participarii la EURO 2012.