Oltchim Rm Valcea, cu Hutupan-Dinu in poarta si Ozel - cea mai buna marcatoare, a castigat primul meci din grupele principale ale Ligii Campionilor: 31-25 pe terenul echipei slovene Krim Merkator Ljubljana.

Luminita Hutupan - din nou in poarta, la 40 de aniFoto: AGERPRES

Dupa un sfert de ceas ceva mai echilibrat, formatia lui Radu Voina si-a impus punctul de vedere, gratie unei superioritati evidente: Oltchim a avut 16-13 la pauza, 21-16 in minutul 40, chiar 29-22 in minutul 57. S-a terminat 31-25, scor la care o contributie majora a avut Ozel - cu 8 reusite pe lista marcatoarelor!

Au mai marcat: Ardean Elisei si Chirila - cate 5, Oana Manea 4, Jovanovici si Vizitiu - cate 3, Nechita 2 si Managarova 1.

"Nu stiu daca Oltchim a mai castigat vreodata aici. A fost foarte bine, fetele s-au bucurat grozav, dar trebuie sa ramanem cu picioarele pe pamant, pentru ca drumul este inca foarte lung. Eu pastrez si rezultatul, dar si maniera, pentru ca am aratat ca o echipa" - Radu Voina, antrenor Oltchim.

In urmatorul meci din grupa, Oltchim va intalni formatia franceza Metz (duminica, 12 februarie, la Rm. Valcea).