Semi-esec pentru nationala feminina de handbal: in al treilea meci sustinut la Mondialul din Brazilia, "tricolorele" au incheiat la egalitate, 28-28, cu nationala Japoniei, un adversar mult mai slab cotat. Handbalistele romane au evoluat la fel de neconvingator ca in primele dispute din Brazilia (cu Tunisia si Cuba), castigate cu dificultate. Marti seara, Japonia a obtinut remiza, in ultima secunda.

Radu Voina, antrenor Romania Foto: handballbrazil2011.com

La pauza, Romania avea avantaj minim (13-12), pe fondul unui joc individualist, lipsit de consistenta. Sub impresia discutiilor din vestiar, tricolorele au accelerat imediat dupa reluare, reusind sa ajunga la 18-14, in minutul 39. Japonia a anuntat ca nu renunta la lupta, apropiindu-se la doua goluri, insa Romania a stiut sa isi tina adversarul la distanta (pentru acel moment): cu 10 minute inainte de final, conduceam cu 24-18. Din acel moment, handbalistele romane au cazut inexplicabil: niponele s-au apropiat la 2 goluri, in minutul 54, apoi finalul s-a transformat intru-unul absolut dramatic - la intrarea in ultimul minut, aveam 28-26, dar si o inferioritate dubla. Japonia a jucat bine finalul si a reusit sa obtina egalul.

Urmatorul meci al nationalei romane va avea loc joi, contra Braziliei.