HCM Constanta a pierdut cu 27-25 in fata slovenilor de la Cimos Koper, intr-un meci disputat joi seara, la Buzau, in cadrul Ligii Campionilor. Este a treia infrangere a handbalistilor constanteni, din tot atatea posibile - anterior, HCM cedase cu 30-29 cu Wisla Plock (in Polonia) si cu 30-24 in fata echipei germane Hamburg.

Contra lui Cimos Koper, constantenii au reusit sa intre in avantaj, dupa o prima repriza incheiata la egalitate (14-14). Desi a condus la un moment dat cu 4 goluri diferenta (22-18, cu un sfert de ceas inainte de final), HCM nu a reusit sa castige primele puncte in Liga: a avut o cadere inexplicabila in calitatea jocului, de care slovenii au stiut sa profite - au egalat in minutul 52, 24-24, si au trecut in avantaj, avand chiar trei puncte in fata in minutul 57, 24-27. In ultimele secvente, desi slovenii au evoluat cu doi oameni mai putin, Constanta nu a reusit sa salveze nimic - Cimos Koper a castigat cu 27-25.