Echipa de rugby a Romaniei a pierdut al doilea meci la Mondialul de rugby din Noua Zeelanda: sambata dimineata, rugbystii tricolori au fost depasiti de Argentina, locul 3 la precedenta editia a Cupei Mondiale. "Pumele" s-au impus cu 43-8, marcand 6 eseuri. Romanii au reusit un eseu in prima repriza, prin Cazan. In urmatoarea partida din grupa B, sportivii pregatiti de Romeo Gontineac vor infrunta Anglia (24 septembrie, ora 9.00).

"Stejarii", esec in fata ArgentineiFoto: Reuters

Argentinienii, avertizati dupa jocul bun facut de Romania in meciul inaugural (cu Scotia), si-au folosit toate calitatile pentru a obtine rapid avantaj - Fernandez a reusit primul eseu in minutul 5, urmat de Leguizamon (9), Figallo (20) si Amorosino (31). Intre eseurile argentiniene, "stejarii" au reusit sa transforme o lovitura de pedeapsa (Dimofte, 14), apoi au avut o rabufnire de orgoliu in minutul 34, cand Cazan a gasit drumul spre terenul de tinta advers. La pauza, Argentina a intrat cu 26-8, avantaj pe care l-a marit dupa pauza: chiar daca au redus evident motoarele, "pumele" tot au gasit resursele pentru inca doua eseuri (Imhoff 64, Fessia 74).