Arădenii au câștigat categoric returul barajului de menținere/promovare în SuperLigă, împotriva celor de la Gloria Buzău, scor 5-1, după ce manșa tur se terminase cu o remiză albă.

Jucătorii echipei UTA AradFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

UTA – Gloria Buzău 5-1 (în tur, 0-0), în barajul pentru SuperLigă

Dacă în manșa tur disputată la Buzău elevii lui Mircea Rednic au fost anihilați de gazde, returul disputat la Arad le-a adus descătușarea.

Virgiliu Postolachi a deschis scorul după doar 16 minute, cu o lovitură de cap după cornerul executat de Ubbink.

S-a făcut 2-0 imediat după pauză, după reușita lui Andrei Chindriș din minutul 49, validată de sistemul VAR.

Chindriș a reușit dubla în minutul 65, iar Valentin Alexandru a redus din diferență pentru buzoieni trei minute mai târziu.

Postolachi a marcat și el din nou, în minutul 80, iar Philip Otele a închis tabela în minutul 89.

UTA va evolua și sezonul viitor în SuperLigă, în timp ce Gloria Buzău va lua startul în liga secundă, în încercarea unei noi promovări.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre UTA și Gloria Buzău.