​FC Botoșani a făcut spectacol contra celor de la CS Mioveni, moldovenii impunându-se cu un categoric 5-1. Partida a făcut parte din etapa a noua din play-out-ul SuperLigii României la fotbal.

Minge de fotbalFoto: Chagnard Guillaume/ABACA / Shutterstock Editorial / Profimedia

FC Botoșani, victorie cu 5-1 cu Mioveniul - Clasamentul final din play-out SuperLigii la fotbal

Au marcat Mailat (în minutul 9 și în minutul 88), Dican (40), Roman (83) și Florescu (90+2) pentru gazde, respectiv Gutea (45) pentru oaspeți.

În urma acestui rezultat, Botoșaniul a încheiat sezonul pe locul 11, cu 31 de puncte, în timp ce CS Mioveni rămâne tot ultima, cu doar 11 puncte acumulate.

FC Botoșani a încheiat play-out-ul cu 4 victorii, 3 remize și două înfrângeri, în timp ce la Mioveni lucrurile au fost mai simple: înfrângeri pe linie (9).