Chindia Târgoviște este cea de-a doua echipă retrogradată direct în liga secundă, alături de CS Mioveni, după remiza împotriva celor de la FC Voluntari, scor 2-2, în ultima etapă a play-out-ului SuperLigii.

Anton Petrea, ChindiaFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Chindia – FC Voluntari 2-2 – Dâmbovițenii retrogradează din SuperLigă

Elevii antrenați de Toni Petrea porneau cu prima șansă la salvare în fața celor de la FC Argeș, având un punct mai mult în clasament și disputând acasă partida cu FC Voluntari.

După patru ani de exil la Ploiești, Chindia și-a inaugurat noul stadion din Târgoviște chiar în partida cu FC Voluntari.

Ilfovenii s-au desprins chiar înainte de pauză, după reușitele lui Vitalie Damașcan din minutul 42 și Aimar Meleke din cel de-al doilea minut de prelungiri.

Imediat după reluare, Cristian Neguț a redus din diferență în minutul 48, iar Andrei Șerban a reușit egalarea în minutul 75, însă prea puțin pentru a evita retrogradarea în liga secundă.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Chindia Târgoviște și FC Voluntari.

FC Argeș și UTA vor juca barajul de menținere în SuperLigă

FC Argeș a reușit minunea și s-a salvat de la retrogradarea directă, după victoria cu Petrolul Ploiești, scor 3-0.

Fundașul Costinel Tofan a deschis scorul în minutul 27, Wesley Jobello l-a majorat în minutul 86, iar Antonio Jakolis a închis tabela în prelungiri.

Ploieștenii au terminat cu doi oameni în minus, după eliminările lui Moldoveanu din minutul 62 și Irobiso din minutul 72.

Același Irobiso a avut și un gol anulat de VAR în minutul 51 pentru ofsaid.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre FC Argeș și Petrolul Ploiești.

UTA și U Craiova 1948 au terminat cu scorul de 1-1 o partidă care trimite fiecare echipă la câte un baraj. Dacă arădenii vor juca pentru supraviețuirea în SuperLigă, oltenii își încearcă șansa pentru cupele europene.

Virgiliu Postolachi a deschis scorul în minutul 48, iar belgianul Benjamin Van Durmen a reușit egalarea în minutul 75.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre UTA și U Craiova 1948.

FC Voluntari – U Craiova 1948, finala pentru Conference League

Elevii lui Liviu Ciobotariu termină pe locul al doilea din play-out, după remiza de pe terenul Chindiei și vor juca barajul pentru Conference League cu ocupanta primului loc, U Craiova 1948. Câștigătoarea barajului va juca o altă partidă cu ocupanta locului al treilea din play-off sau, în cazul în care Universitatea Cluj câștigă Cupa României, cu echipa care va termina pe poziția a patra.

Echipa învingătoare va participa în preliminariile Conference League.