Farul Constanța a făcut un pas greșit în play-off-ul din SuperLiga. Formația antrenată de Gică Hagi a remizat pe terenul Universității Craiova, scor 1-1, la capătul unui meci pe care constănțenii l-au jucat o repriză în inferioritate numerică.

Gheorghe HagiFoto: Razvan Pasarica / Sport News / Profimedia

Andrei Ivan a executat penalty-ul care dă peste cap calculele titlului

Universitatea Craiova aruncă în aer lupta pentru titlu în SuperLiga.

Formația antrenată de Eugen Neagoe a reușit să o încurce pe Farul Constanța și să smulgă un punct din duelul cu liderul din SuperLiga.

Denis Alibec a fost înger și demon pentru marinari.

Mai întâi vârful a irosit o lovitură de la 11 metri în minutul 11, ca mai apoi, să paseze decisiv la golul de 1-0, marcat de Mateus.

În prelungirile primei reprize, Denis Alibec l-a lovit pe Vlădoiu, iar centralul Chivulete l-a eliminat direct pe golgheterul oaspeților.

Repriza secundă a fost una în care băieții lui Hagi s-au apărat continuu.

În minutul 82, Chivulete a acordat lovitură de la 11 metri pentru olteni, după un fault al lui Boli.

Andrei Ivan a luat încrezător mingea și a transformat impecabil, stabilind și scorul final al partidei.

Aici poți vedea rezumatul partidei dintre Universitatea Craiova și Farul Constanța

Universitatea Craiova - Farul Constanța, 1-1, în etapa 8 din play-off-ul SuperLiga

Final.

Min 82: GOL! Andrei Ivan transformă de la punctul cu var și egalează.

Min 81: Kevin Boli faultează în careu, iar Chivulete acordă lovitură de la 11 metri pentru Craiova.

Min 64: Ocazie uriașă pentru Craiova. Marian Aioani are o intervenție fantastică la șutul lui Crețu.

Min 61: Șansă de gol pentru olteni. Jovan Markovic a pătruns în careu și a tras la poartă, dar execuția sa a fost blocată.

Min 60: Ocazie pentru Craiova. Crețu trimite cu capul, mingea este reținută de Aioani.

Min 46: Start în repriza secundă.

Pauză.

Min 45+4: Cartonaș roșu Farul! Denis Alibec îl lovește pe Vlădoiu în ceafă, iar căpitanul marinarilor este eliminat de centralul Chivulete.

Min 45+2: O nouă lovitură de cap a lui Markovic trece pe lângă poarta lui Aioani. Oltenii, foarte periculoși la fazele fixe.

Min 43: Mare ocazie de gol pentru olteni. Andrei Ivan centrează perfect în careu, Markovic trimite cu capul spre poartă, însă execuția acestuia este scoasă de Aioani.

Min 31: Ocazie pentru Craiova. Zajkov se înalță și reia cu capul spre poartă. Mingea sa trece pe lângă.

Min 24: GOL! Farul deschide scorul la Craiova. Mateus este lăsat cu poarta goală de Denis Alibec și îndeplinește o simplă formalitate. 1-0 pentru Farul.

Min 21: Șansă de gol pentru Craiova. Jovan Markovic a reluat cu capul spre poartă, mingea a trecut însă pe lângă poartă.

Min 14: Replica oltenilor - Alexandru Mateiu a încercat un șut din afara careului, dar mingea a trecut peste poarta lui Aioani.

Min 11: RATARE! Denis Alibec trage în forță, însă Laurențiu Popescu a respins incredibil.

Min 11: Penalty pentru Farul! Bogdan Mitrea l-a faultat în careu pe Denis Alibec și centralul a acordat lovitură de la 11 metri după consultarea VAR.

Min 1: A început partida de pe stadionul Ion Oblemenco.

Echipele de start:

Universitatea Craiova: L. Popescu - Ș. Vlădoiu - G. Zajkov - B. Mitrea - J. Badelj - A. Mateiu - V. Screciu - G. Cîmpanu - A. Ișfan- A. Ivan - J. Markovic

Antrenor: Eugen Neagoe

Farul Constanța: M. Aioani - D. Kiki - K. Boli - A. Artean - Ș. Borza - C. Grameni - D. Nedelcu - Doukoure - D. Alibec - L. Munteanu - C. Mateus

Antrenor: Gică Hagi