FC Argeș și UTA Arad au oferit un meci nebun la Pitești în cadrul etapei cu numărul 7 a play-out-ului din SuperLiga. Arădenii au condus cu 2-0, dar au fost egalați în prelungiri și au plecat cu un singur punct.

Minge de fotbalFoto: Chagnard Guillaume/ABACA / Shutterstock Editorial / Profimedia

FC Argeș a avut 3 penalty-uri cu UTA Arad

Formația antrenată de Mircea Rednic a ratat șansa de a obține al doilea succes consecutiv în play-out și a plecat cu doar un punct de la FC Argeș, la capătul unui meci încheiat cu scorul de 2-2.

Echipa oaspete a marcat ambele goluri în prima repriză, dar a avut o repriză a doua de coșmar.

Moldoveanul Virgiliu Postolachi a deschis scorul pentru Bătrâna Doamnă în minutul 27 al partidei, iar gazdele au avut șansa egalării în minutul 42, dar Andreas Calcan a irosit o lovitură de la 11 metri.

Cu câteva secunde înaintea pauzei, Claudiu Keșeru a dublat avantajul oaspeților (min 45) cu o reușită de senzație.

În a doua repriză, gazdele au fost ceva mai agresive, iar în minutul 80, Garita a reaprins speranțele pentru piteșteni, cu un gol înscris din lovitură de la 11 metri.

Nebunia s-a declanșat în minutul 99, când Argeșul a primit a treia lovitură de la 11 metri. Același Garita a transformat și a smuls un punct nesperat pentru piteșteni.