CFR Cluj și Universitatea Craiova au terminat la egalitate partida din etapa a șaptea a play-off-ului SuperLigii, scor 1-1, iar șansele ardelenilor la titlu și ale oltenilor la cupele europene au devenit minime.

Jucatorii celor de la CFR ClujFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

CFR Cluj – Universitatea Craiova 1-1, în etapa a șaptea a play-off-ului SuperLigii

Prima repriză a fost una cu un ritm slab și lipsită de ocazii de poartă.

După pauză, în ciuda ploii torențiale, cele două echipe au ieșit mult mai decise de la cabine.

Elevii lui Dan Petrescu au deschis scorul în minutul 66 prin Karlo Muhar, care a reluat cu capul în plasă o centrare a lui Cristi Manea.

Doar trei minute mai târziu s-a restabilit egalitatea, după o fază decisă de VAR.

Andrei Ivan a reușit să marcheze după șutul lui Baiaram, dar tușierul a ridicat fanionul pentru ofsaid. După analiza din camera VAR, golul a fost validat.

Remiza nu ajută niciuna dintre echipe, care sunt aproape de ratarea obiectivelor din acest play-off.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre CFR Cluj și Universitatea Craiova.

Principalele faze ale partidei:

Min 90+5: Final de partidă.

Min 90+4: Baiaram reușește să înscrie, dar golul este anulat pentru o poziție evidentă de ofsaid.

Min 78: Dublă ocazie pentru Universitatea Craiova. Markovici șutează în Scuffet din poziție excelentă, iar la faza următoare, execuția lui Baiaram trece puțin alături.

Min 74: Încă două modificări. Braun și Fică le lasă locul lui Bordeianu și lui Petrila.

Min 69: GOOOL Universitatea Craiova. Șutul lui Baiaram este deviat în poartă de Andrei Ivan, dar tușierul ridică fanionul pentru ofsaid. După intervenția VAR, golul este validat.

Min 66: GOOOL CFR Cluj. Karlo Muhar deschide scorul cu o lovitură de cap, după o fază fixă executată de Krasniqi și recentrarea lui Manea.

Min 60: Schimbări în ambele formații. Muhar și Krasniqi îi înlocuiesc pe Boateng și Birligea pentru CFR, iar Baiaram și Roguljic intră în locul lui Cîmpanu și Ișfan.

Min 53: Lovitura de cap a lui Daniel Birligea lovește transversala oltenilor.

Min 52: Șutul din unghi al lui Andrei Ivan trece puțin peste transversala CFR-ului.

Min 46: S-a reluat partida, pe o ploaie torențială. Elvir Koljic i-a lăsat locul lui Jovan Markovic.

Min 45: Pauză la Cluj Napoca.

Min 27: Andrei Ivan vede cartonașul roșu direct, după o intrare cu talpa sus asupra lui Boateng. După intervenția VAR, arbitrul Radu Petrescu anulează eliminarea și acordă galben.

Min 21: Șutul lui Boateng de la 20 de metri trece alături de bara din dreapta a porții lui Popescu.

Min 15: Fără ocazii de poartă după primul sfert de oră. CFR insistă mai mult în jumătatea adversă, în timp ce oltenii încearcă contraatacul.

Min 1: A început partida de pe stadionul Dr. Constantin Rădulescu din Cluj Napoca.

Echipele de start:

CFR Cluj: 1. Scuffet – 4. Manea, 44. Yuri, 3. Burcă, 45. Camora (c) – 47. Braun, 21. Boateng, 40. Cvek, 82. Fica – 32. Janga, 30. Birligea. Antrenor: Dan Petrescu

Rezerve: 90. Sava – 7. Krasniqi, 11. Petrila, 15. Yeboah, 33. Kolinger, 37. Bordeianu, 71. Peteleu, 73. Muhar, 91. Maglica

Universitatea Craiova: 21. Popescu – 2. Vlădoiu, 26. Zajkov, 3. Mitrea, 15. Badelj – 8. Mateiu, 6. Screciu – 7. Cîmpanu, 31. Ișfan, 9. Ivan (c) – 19. Koljic. Antrenor: Eugen Neagoe

Rezerve: 1. Lazar – 10. Baiaram, 20. Markovic, 23. Căpățână, 24. Roguljic, 25. Găman, 32. Benga, 35. Sala

Partida de la Cluj este condusă la centru de arbitrul Radu Petrescu.