Petrolul Ploiești a urcat pe prima poziție, după victoria din deplasarea de la Chindia Târgoviște, scor 2-1, din etapa a șaptea a play-out-ului SuperLigii.

Jucatorii echipei Petrolul PloiestiFoto: Razvan Pasarica / Sport News / Profimedia

Chindia – Petrolul 1-2, în play-out-ul SuperLigii

Chindia Târgoviște se poate considera ghinionistă după meciul cu Petrolul, după ce a deschis scorul, a avut un gol anulat și a fost egalată după o gafă imensă a portarului Căbuz.

Echipa antrenată de Toni Petrea a deschis scorul în minutul 5 prin Doru Popadiuc, cu un șut din interiorul careului din pasa lui Neguț, profitând de o eroare în apărarea ploieștenilor.

Egalarea a venit abia în minutul 50, când Diomande a șutat mult din afara careului, mingea a prins pământul, l-a lovit în față pe portarul Cătălin Căbuz și a intrat în plasă.

Zece minute mai târziu, Daniel Popa reușește să înscrie pentru Chindia, cu un șut de la marginea careului, dar reușita este anulată după consultarea imaginilor VAR.

Gicu Grozav a adus victoria formației antrenate de Florin Pîrvu, cu un șut pe jos de la 20 de metri, în minutul 77.

După acest rezultat, Petrolul urcă pe prima poziție a play-out-ului cu 34 de puncte, în timp ce Chindia rămâne pe locul 13, primul de baraj, cu 22 de puncte.

Click pe numele jucătorilor pentru a vedea golurile.