Petrolul Ploiești a obținut o victorie nesperată în duelul de pe teren propriu cu FC Botoșani (1-0). Echipa antrenată de Florin Pârvu a câștigat partida în al 8-lea minut de prelungire.

Florin Pîrvu, PetrolulFoto: Razvan Pasarica / Sport News / Profimedia

Flavius Stoican, prima înfrângere din play-out

Petrolul a obținut 3 puncte foarte importante în lupta din play-out

Echipa pregătită de Flavius Stoican a fost învinsă în duelul de pe Ilie Oană cu Petrolul, în urma unui meci în care cele două formații au lovit bara.

Mihai Alexandru Roman a fost aproape de a deschide scorul în minutul 25 al partidei, dar execuția sa spectaculoasă a nimerit transversala prahovenilor.

În repriza secundă, a venit rândul prahovenilor să lovească bara, în urma unei lovituri de colț la care portarul Ducan a respins mingea în transversală.

Gazdele au dat lovitura în al 8-lea minut de prelungire, când Constantin Budescu a transformat o lovitură de la 11 metri.