U Craiova 1948 a reușit vineri o victorie la limită împotriva Chindiei Târgoviște, scor 1-0, după ce a ratat și o lovitură de la 11 metri, în etapa a șasea din play-out-ul SuperLigii.

Nicolo NapoliFoto: Inquam Photos / Justinel Stavaru

U Craiova 1948 – Chindia 1-0, în play-out-ul SuperLigii

Echipa antrenată de Nicolo Napoli continuă cursa pentru îndeplinirea obiectivului, primul loc în play-out și participarea în barajul pentru Conference League.

După două rezultate de egalitate consecutive, U Craiova 1948 a deschis scorul în partida cu Chindia în minutul 44, prin William Baeten, care a reluat superb din voleu centrarea lui Mascarenhas din partea stângă.

În minutul 62, oltenii au primit penalti, după ce șutul lui Chițu a fost blocat cu mâna de Celea, arbitrul consultând imaginile VAR.

Dragoș Albu a executat lovitura de la 11 metri, direct în brațele portarului Căbuz.

U Craiova 1948 își consolidează poziția de lider în play-out cu 31 de puncte, în timp ce Chindia ratează șansa de a scăpa de locurile de baraj și rămâne pe poziția a 13-a cu 22 de puncte.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre U Craiova 1948 și Chindia Târgoviște.