Universitatea Cluj a ajuns la două succese consecutive în play-out. Ardelenii au învins-o la limită pe CS Mioveni, scor 1-0, la capătul unui meci în care elevii lui Ioan Ovidiu Sabău au asediat poarta „lanternei roșii”.

Ioan Ovidiu SabăuFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

CS Mioveni, încă un pas spre Liga 2

CS Mioveni a ajuns la 5 înfrângeri la rând în play-out și este cu un pas mai aproape de retrogradarea în liga secundă.

Elevii lui Nicolae Dică au pierdut în deplasarea cu Universitatea Cluj și continuă să rămână fără gol marcat în această parte a sezonului.

Ardelenii au controlat disputa de la un capăt la celălalt, având peste 18 ocazii de a marca, însă golul pentru gazde a venit abia în a doua repriză.

Ivan Goranov l-a servit perfect pe Mamadou Thiam în minutul 72 al partidei, iar vârful senegalez a marcat primul său gol din play-out.

Cu această victorie, echipa lui Ioan Ovidiu Sabău se îndepărtează de zona roșie a clasamentului, în timp ce argeșenii mai fac încă un pas spre retrogradare.