Universitatea Craiova a reușit o victorie muncită pe teren propriu împotriva Rapidului, scor 3-1, după 80 de minute în superioritate numerică, în etapa a patra a play-off-ului SuperLigii.

Jucătorii echipei Universitatea CraiovaFoto: Razvan Pasarica / Sport News / Profimedia

Universitatea Craiova – Rapid 3-1, în play-off-ul SuperLigii

Deși spectatorii așteptau un meci pe contre între Universitatea Craiova și Rapid, în teren lucrurile nu au stat deloc așa.

În startul partidei, rapidistul Costache a văzut două cartonașe galbene și a fost trimis la vestiare în minutul 14.

În inferioritate numerică, giuleștenii au deschis scorul din penalti în minutul 31 prin Marko Dugandzic, care l-a egalat pe Compagno în clasamentul celor mai buni marcatori ai SuperLigii, cu 17 reușite.

După doar șapte minute, George Cîmpanu a restabilit egalitatea cu o execuție superbă din afara careului.

Prelungirile primei reprize au adus o fază confuză, arbitrul Radu Petrescu i-a arătat cartonașul roșu lui Baiaram după un fault la Albu, dar după vizionarea imaginilor VAR a schimbat decizia în galben.

În repriza secundă oltenii au atacat în valuri, iar golul a venit în minutul 82, când Jovan Markovic a reluat în plasă o minge respinsă de Moldovan.

În al doilea minut de prelungiri, Ante Rogulic a închis tabela după o minge recuperată la mijlocul terenului de Andrei Ivan.

Rapid ajunge la șase partide fără victorie, în timp ce Universitatea Craiova își consolidează poziția a patra din play-off, cu patru puncte mai mult decât echipa din Giulești.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Universitatea Craiova și Rapid.

​h2: Etapa a patra a play-off-ului SuperLigii

CFR Cluj – Sepsi 2-1

Universitatea Craiova – Rapid 3-1

FCSB – Farul / Luni 20:30