Sepsi Sfântu Gheorghe a obținut prima victorie din acest play-off, după ce a învins Rapid cu scorul de 2-0, într-un meci din cadrul etapei cu numărul 3 din play-off.

Jucatorii echipei Sepsi Sfantu GheorgheFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Rapid, fără succes în play-off

Echipa antrenată de Adi Mutu nu a găsit nici la Sfântu Gheorghe drumul spre succes.

Giuleștenii aproape că nu au existat pe teren și au expediat primul șut pe poartă în minutul 53.

În prima repriză, gazdele au reușit să deschidă scorul în minutul 26 prin Alexandru Tudorie, după o nouă gafă a lui Horațiu Moldovan. Portarul giuleștenilor a pasat direct la adversar, iar covăsnenii au profitat imediat de eroarea acestuia.

Aganovic a fost aproape de a dubla avantajul gazdelor 4 minute mai târziu, dar de această dată Horațiu Moldovan a intervenit foarte bine.

În minutul 53 a venit și primul șut pe spațiul porții al oaspeților. Emmers a șutat din marginea careului, dar pe direcția lui Niczuly.

Băieții lui Cristiano Bergodi au înscris și golul de 2-0 prin Ștefănescu, care a șutat la firul ierbii direct în plasa laterală (min 87).

Cristi Săpunaru putea reduce din diferență în al treilea minut de prelungire, dar a trimis peste poartă din lovitură de la 11 metri.