FCSB și CFR Cluj au ratat ocazia să se apropie de liderul Farul Constanța, după remiza spectaculoasă înregistrată în Gruia, scor 1-1, în etapa a treia a play-off-ului SuperLigii.

Florinel ComanFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

CFR Cluj – FCSB 1-1, în etapa a treia a play-off-ului SuperLigii

Echipa antrenată de Elias Charalambous putea urca pe poziția secundă în cazul unei victorii în Ardeal, după seria bună de rezultate din ultima perioadă.

Totuși, CFR Cluj a dominat prima repriză și a ratat mai multe ocazii de gol. Scorul a fost deschis de Daniel Birligea, care a reluat în plasă în minutul 18 mingea respinsă de Târnovanu, după lovitura de cap a lui Burcă.

În repriza secundă, FCSB a trecut la conducerea jocului și a egalat în minutul 68 prin Florinel Coman, care a transformat perfect o lovitură liberă din afara careului.

Coman a fost cel mai periculos jucător al reprizei secunde, după ce a ratat două ocazii uriașe și a avut un gol anulat.

De acest rezultat profită din plin Farul Constanța, care se detașează în poziția de lider la patru puncte de locul secund și la cinci de locul al treilea.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre CFR Cluj și FCSB.

Desfășurarea partidei:

Min 90+6: Fluier final. Remiză între CFR Cluj și FCSB.

Min 90+1: Golul lui Florinel Coman, după centrarea lui Sorescu, este anulat pentru ofsaid.

Min 83: Ocazie mare pentru FCSB. Florinel Coman șutează de la marginea careului, puțin pe lângă poarta lui Scuffet.

Min 68: GOOOL FCSB. Florinel Coman transformă superb o lovitură liberă de la 18 metri.

Min 65: Acțiunea lui Petrila este finalizată cu un șut slab din poziție bună.

Min 60: Primul sfert de oră din a doua repriză a fost fragmentat de multe faulturi pentru ambele formații.

Min 46: Repriza secundă începe cu două schimbări la FCSB. Șut și Miculescu rămân la cabine, iar în locul lor intră Dawa și Cordea.

Min 45+4: Pauză în Gruia, după o primă repriză cu multe ocazii.

Min 32: Încă o ocazie mare pentru ardeleni. Târnovanu respinge șutul din unghi al lui Krasniqi.

Min 18: GOOOL CFR Cluj. În urma unui corner, Cvek centrează în careu, Burcă reia cu capul, dar Târnovanu respinge până la Birligea, care șutează puternic în plasă.

Min 16: Șutul lui Muhar trece puțin peste transversala porții bucureștene.

Min 13: Șutul din unghi al lui Rangelo Janga este respins în corner de Târnovanu.

Min 1: Arbitrul Radu Petrescu fluieră începutul partidei din Gruia.

Echipele de start:

CFR Cluj: 1. Scuffet – 4. Manea, 3. Burcă, 44. Yuri, 47. Braun – 10. Deac, 73. Muhar, 40. Cvek, 7. Krasniqi – 32. Janga, 30. Birligea. Antrenor: Dan Petrescu

Rezerve: 90. Sava – 11. Petrila, 15. Yeboah, 25. Țîru, 28. Hoban, 37. Bordeianu, 71. Peteleu, 82. Fica, 91. Maglica

FCSB: 32. Târnovanu – 22. Sorescu, 17. Cristea, 16. Tamm, 33. Radunovic – 23. Popescu, 8. Șut, 27. Olaru – 11. Miculescu, 96. Compagno, 7. Coman. Antrenor: Elias Charalambous

Rezerve: 99. Vlad – 2. Crețu, 5. Dawa, 19. Omrani, 24. Nikolov, 26. Oaidă, 28. Pantea, 80. Radaslavescu, 98. Cordea