Farul Constanța a scos un rezultat de egalitate pe terenul celor de la Rapid București (1-1), în urma unui meci în care constănțenii au nimerit de două ori bara în prima repriză.

Adrian MutuFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

*Click pe numele marcatorilor pentru a putea vedea golurile*

Rapid, rezultate pozitive cu CFR Cluj și Farul în play-off

Cu un stadion aproape plin, Rapidul a intrat destul de greu în meci.

Chiar și așa, Albu a fost aproape de a deschide scorul în prima repriză, dar nu a reușit să îl învingă pe Aioani în duel 1 la 1.

Cei mai ghinioniști au fost oaspeții, care au lovit de două ori bara prin Denis Alibec și Grameni.

Repriza a doua i-a găsit mai inspirați pe giuleșteni, iar Funsho a deschis scorul în minutul 55 din pasa lui Dugandzic.

Băieții lui Gică Hagi nu au renunțat la luptă, iar Dragoș Nedelcu a restabilit egalitatea cu un șut superb, plasat (min 76).

Farul putea chiar să câștige, dar Horațiu Moldovan a apărat extraordinar la ocazia lui Enes Sali.

Final.

Min 83: Ocazie mare Farul. Enes Sali este aproape de a înscrie, dar Moldovan are o paradă superbă.

Min 76: GOL FARUL! Dragoș Nedelcu primește de la Alibec, își așează mingea pe piciorul drept și restabilește egalitatea cu un șut imparabil.

Min 72: Replica Farului. Grameni trimite mingea în careu, Kiki reia cu capul spre poartă, dar mingea ocolește cadrul porții.

Min 68: Ocazie mare Rapid. Emmers centrează frumos cu exteriorul, dar Dugandzic reia puțin pe lângă poartă.

Min 65: Șansă de gol pentru Rapid. Emmers încearcă un șut din marginea careului, dar Aioani este pe minge și reține.

Min 58: Ocazie mare Farul. Denis Alibec scapă spre poarta adversă, dar șutul său trece pe lângă poarta lui Moldovan.

Min 55: GOL RAPID! Funsho deschide scorul pentru Rapid. Onea a centrat în careu, Dugandzic ratează execuția, iar mingea ajunge la nigerian care nu iartă din câțiva metri.

Min 46: Start în repriza secundă.

Pauză.

Min 44: Adrian Mazilu pătrunde frumos în careu și se așează în poziție de șut, dar acesta trimite slab în brațele lui Moldovan.

Min 42: Emmers își încearcă norocul cu un șut, dar execuția sa este dezamăgitoare.

Min 28: O nouă șansă de gol pentru Farul. Adrian Mazilu primește la marginea careului și încearcă să plaseze mingea, dar Moldovan reține fără emoții.

Min 20: Bară Farul! Dina Grameni trimite o ghiulea din afara careului. Mingea izbește bara. Ce ocazii pentru oaspeți!

Min 19: Dublă ocazie pentru Farul! Denis Alibec primește în careu și șutează puternic, dar Moldovan respinge. Faza continuă și mingea ajunge la același Alibec. Vârful scutură transversala.

Min 16: Încă o șansă de gol pentru Rapid. Antonio Sefer își face mingea pe piciorul drept, trage la colțul scurt, iar Aioani prinde în doi timpi.

Min 12: Denis Alibec trimite puternic spre poartă. Mingea ocolește de puțin cadrul porții.

Min 10: Replica Farului. Dina Grameni trage puternic pe centrul porții. Horațiu Moldovan este la post și respinge.

Min 7: Ocazie mare de gol pentru Rapid. Alexandru Albu scapă singur spre poartă după ce trece de Larie, iar Marian Aioani are o intervenție excepțională la șutul mijlocașului rapidist. Corner pentru Rapid.

Min 1: Start de partidă în Giulești.

Echipele de start:

Rapid București: H. Moldovan - J. Morais - C. Săpunaru - D. Grigore - R. Onea - M. Kait - A. Albu - V. Costache - A. Sefer - Ș. Pănoiu - M. Dugandzic.

Antrenor: Adrian Mutu

Farul Constanța: M. Aioani - Ș. Borza - I. Larie - K. Boli - G. Marins - A. Artean - D. Nedelcu - C. Grameni - A. Mazilu - L. Munteanu - D. Alibec.

Antrenor: Gică Hagi