Universitatea Cluj a obținut a treia victorie consecutivă pe teren propriu în SuperLiga. „Șepcile roșii” s-au impus în primul meci din play-out, cu FC Argeș, scor 2-0.

Ioan Ovidiu SabauFoto: BRUNO FAHY / AFP / Profimedia

*Click pe numele marcatorilor pentru a putea vedea golurile*

Universitatea Cluj o învinge pe FC Argeș

Fără victorie în campionat din etapa a 16-a, FC Argeș nu a avut noroc nici în duelul de pe Cluj Arena.

Formația antrenată de Ioan Ovidiu Sabău a deținut controlul în prima parte a jocului.

Gazdele au irosit mari șanse de a deschide scorul, prin Filip și Remacle.

Același Remacle a deschis scorul în minutul 45+1, la capătul unei acțiuni unde a fost nevoie de VAR.

În a doua repriză, Mamadou Thiam a fost în două rânduri aproape de a marca, însă de fiecare dată portarul advers a intervenit decisiv.

Spre finalul partidei, Calcan a avut o acțiune personală superbă, încheiată cu un șut puternic din afara careului, dar portarul ardelenilor a respins în corner.

În prelungirile jocului, Tescan (min 90+5) a finalizat elegant și a stabilit și scorul final, 2-0.

Ultimul succes al celor de la FC Argeș în SuperLiga este de la un duel cu UTA Arad (1-0), din 30 octombrie 2022.