Farul Constanța a câștigat primul meci din cadrul play-off-ului. Constănțenii s-au impus în fața celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe (2-1), la capătul unui joc dominat de liderul din SuperLiga.

Jucatorii celor de la Farul ConstantaFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

*Click pe numele marcatorilor pentru a putea vedea golurile*

Farul Constanța, victorie importantă cu Sepsi Sfântu Gheorghe

Echipa antrenată de Gică Hagi a început cum nu se poate mai bine play-off-ul.

Marinarii au câștigat în fața celor de la Sepsi OSK și au controlat partida de la Ovidiu.

La pauză, constănțenii au condus cu scorul de 1-0. Constantin Grameni a deschis scorul pentru gazde în minutul 28.

În a doua parte a jocului, Adrian Mazilu, perla celor de la Farul Constanța, a dublat avantajul echipei sale, la doar un minut de la reluarea partidei (min 46).

Covăsnenii au încercat să revină în joc, iar în minutul 59 Tudorie a redus din diferență pentru formația care și-a câștigat locul în play-off în duelul cu FC U Craiova 1948 (4-0).

Gazdele au închis jocul spre final, iar cei de la Sepsi nu au mai ajuns la poartă, rezultatul fiind neschimbat la capătul celor 90 de minute.