FCSB și Universitatea Craiova au terminat la egalitate în primul meci din play-off-ul SuperLigii (1-1), la capătul unui joc foarte intens și disputat între cele două formații. Oltenii au avut și un gol anulat în minutul 81.

Andrei Ivan și Deian SorescuFoto: Razvan Pasarica / Sport News / Profimedia

* Click pe numele marcatorilor pentru a putea vedea golurile

Malcom Edjouma, omul momentului la FCSB

Formația pregătită de Lucian Filip a făcut o primă repriză foarte modestă.

Craiova a jucat foarte sus și a controlat partida în primele 45 de minute, ba chiar oltenii au și deschis scorul la capătul unei acțiuni superbe a lui Jovan Markovic (min 32).

În partea secundă, jocul a arătat ceva mai bine pentru roș-albaștrii, care au reușit să egaleze prin Malcom Edjouma, cel mai în formă fotbalist al echipei (min 67).

Final.

Min 73: Alexandru Crețu șutează spre poartă, mingea este blocată de Șut și ajunge în brațele lui Târnovanu.

Min 66: GOOOOOOOOOOL! Malcom Edjouma egalează pentru FCSB din centrarea lui Risto Radunovic.

Min 56: Șansă mare de gol pentru FCSB. Andrei Cordea șutează puternic, dar Popescu scoate cu piciorul.

Min 53: Dublă ocazie pentru FCSB. Cordea este găsit bine de Coman, dar jucătorul celor de la FCSB l-a luat la țintă pe portarul advers. Octavian Popescu și-a încercat și el norocul, dar a tras pe lângă.

Min 46: Începe repriza secundă. Darius Olaru, căpitanul echipei FCSB, este înlocuit cu Andrei Cordea.

Pauză.

Min 38: Șansă mare de gol pentru Craiova. Andrei Ivan atinge mingea în urma unei faze fixe, dar nu reușește să cadreze execuția.

Min 32: GOOOOL! Jovan Markovic deschide scorul pentru Universitatea Craiova, la capătul unei acțiuni superbe, în care a driblat 3 adversari.

Min 27: Florinel Coman șutează din lovitură liberă. Mingea trimisă de extrema FCSB-ului se duce departe de poartă.

Min 25: Octavian Popescu trage și el un șut de la aproximativ 25 de metri, dar acesta trece alături.

Min 18: Ocazie pentru Craiova. Dawa blochează lovitura de cap a lui Zajkov și mingea se duce în afara terenului.

Min 13: Acțiune frumoasă a FCSB-ului, finalizată de Florinel Coman. Extrema gazdelor trage mult peste poartă.

Min 5: Alexandru Ișfan își încearcă norocul de la distanță. Mingea trece pe lângă poarta lui Târnovanu.

Min 1: A început partida de pe Arena Națională din București. Atmosferă superbă creată de cei aproximativ 14 mii de spectatori prezenți.

Echipele de start:

FCSB: Ș. Târnovanu - D. Sorescu - J. Dawa - I. Cristea - R. Radunovic - A. Șut - M. Edjouma - D. Olaru - F. Coman - Oct. Popescu - A. Compagno.

Rezerve: Vlad, Crețu, Haruț, Miculescu, Ov. Popescu, Oaidă, Pantea, Radaslavescu, Cordea.

Antrenor: Lucian Filip.

Universitatea Craiova: L. Popescu - Ș. Vlădoiu - G. Zajkov - B. Mitrea - B. Ndong - A. Mateiu - V. Screciu - A. Ișfan - Ș. Baiaram - A. Ivan - J. Markovic.

Rezerve: Lazar, Hanca, Găman, Sala, Crețu, Cîmpanu, Roguljic, Mosca, Koljic.

Antrenor: Eugen Neagoe.